Ministarstvo prosvjete predstavilo je svoj godišnji izvještaj o radu i napretku u oblasti obrazovanja na sastanku Pododbora za inovacije, ljudske resurse, informatičko društvo i socijalnu politiku, na sastanku održanom u Briselu.
Odbor je pohvalio napore Ministarstva prosvjete u sprovođenju važećih strateških dokumenata, posebno u dijelu inkluzivnog i predškolskog obrazovanja, povećanje stope upisa djece RE populacije i djece sa posebnim obrazovnim potrebama i implementaciju projekata koji imaju za cilj unapređenje školske infrastrukture. Istaknuto je da je neophodno započeti izradu sveobuhvatne strategije obrazovanja, implementirati mjere u skladu sa nalazima rezultata međunarodnih testiranja i raditi na podizanju nivoa digitalnih kompetencija nastavnika.
Kada je riječ o stručnom obrazovanju, istaknuto je da su napori svih uključenih strana u planiranje, realizaciju i monitoring, usmjereni na agilno, otporno, fleksibilno, inkluzivno, inovativno, izvrsno i atraktivno stručno obrazovanje. Obrazovni programi su modernizovani i ažurirani, rađeni u tijesnoj saradnji sa realnim sektorom kako bi se odgovorilo potrebama tržišta rada. U segmentu dualnog obrazovanja ukazano je na to da imamo stabilan broj kako učenika, tako i poslodavaca koju su uključeni u realizaciju učenja na radnom mjestu. Radi promocije stručnog obrazovanja, saradnje sa poslodavcima i podrške učenicima da pokažu svoje vještine, organizovana su takmičenja iz oblasti ugostiteljstva, ekonomije, turizma, elektrotehnike. Digitalne i zelene vještine su u fokusu aktivnosti koje se sprovode, pa su u tom smislu urađeni obrazovni programi iz oblasti obnovljivih izvora energije i zaštite životne sredine.
Kolege iz Evropske komisije su podvukle da je neophodno ubrzati rad na strategiji i zakonu koji se odnose na visoko obrazovanje kako bi bili usvojeni do prvog kvartala naredne godine.
Izvor: Ministarstvo prosvjete