
Zahvaljujući prof. dr Gordani Laštovički-Medin i članovima njenog tima, studentkinjama Vanji Backović i Rajki Pejanović, EU4TECH projekat Univerzitet Crne Gore je prihvaćen za realizaciju u ovoj godini, kroz podršku Evropske unije. Projekat je namijenjen starijim ljudima, onima sa kognitivnim i fizičkim oštećenjima, kao i ljudima koji tokom pandemije COVID-19 zbog hroničnih bolesti ili drugih razloga moraju da se na duže vrijeme izoluju.
Kako je saopštio Prirodno-matematički fakultet, kroz realizaciju ovog projekta studentkinje Rajka Pejanović i Vanja Backović će imati priliku da apliciraju znanje iz Fizike, Elektronike, Mjerenja, Programiranja i nauče dosta o preduzetništvu.
„Ovo je prvi projekat na Prirodno-matematičkom fakultetu gdje će fizika i industrija početi da se intenzivnije povezuju“, izjavila je prof. Medin.
EPoC WB je projekat koji pruža podršku perspektivnim tehnološkim idejama sa Zapadnog Balkana, koji se nalaze u fazi „Dokazivanja koncepta“ (Proof of Concept Stage). EU4Tech nudi pomoć stručnjaka i mentora koji će odabranim timovima pružiti visoko specijalizovane usluge podrške, u vidu mentorstva i radionica, koje će ubrajati između ostalog razvoj tehnologije i izrada prototipa za komercijalnu demonstraciju, upravljanje intelektualnom svojinom, analizu tržišta i niz drugih aspekata podrške.
„EU4TECH PoC je zaista izvrstan projekat koji pruža mogućnost mladim ljudima da razvijaju svoju kreativnost i da ispoljavaju svoje naučne i tehnološke mogućnosti. Kroz ovaj projekat Evropske unije pruža se podrška inovativnim idejama, njihovom daljem razvoju i implementaciji. Od velikog je značaja, posebno za nas studente, što ćemo biti u mogućnosti da diskutujemo sa ekspertima iz svijeta tehnologije i time znatno proširimo i oplemenimo svoje znanje i vještine. Naglasiću da su mentori svestrani i to je dodatni bonus jer je naš cilj, između ostalog, da čujemo različita razmišljanja i time stvorimo širu sliku samog problema i koncepata rješavanja istog. Mišljenja sam da je ovo zaista jedan veliki uspijeh i sigurna sam da ćemo i dalje nastaviti da se usavršavamo kroz ovakav način edukacije. Dodala bih i ovim putem apelovala na svoje kolege, studente tehničkih nauka prije svega, da koriste sve mogućnosti koje nam se otvaraju te da na taj način rade na ličnom usavršavanju i razvoju, rekla je Pejanovićeva.
„Ideja o našem projektu javila se kada smo pokušali da sagledamo širu sliku problema sa kojima se susrijeću starije osobe u našem društvu, posebno u kontekstu COVID-19 pandemije gdje je izolacija starijih ljudi povećala njihovu ranjivost i starošću pojačano stanje bespomoćnosti. U cilju da njima olakšamo svakodnevni život, i da im obezbijedimo što veću sigurnost, odlučile smo da znanje iz Fizike i Mjerenja stavimo u funkciju, u cilju rješavanja društvenih problema, kao odgovorni građani. Razvijale smo ideju koja je podržana kroz projekat EU4TECH PoC. Naime, automatic health monitoring nije na Balkanu uspio da se do sada razvije, a da ujedno bude pristupačan jednoj široj grupaciji ljudi. Naš projekat se bazira na radu platformi Arduono i Rapsberry Pi , sistemu kamera za nadgledanje, senzora pokreta koji služi za detekciju pada, od alarm sistema i uz to senzora koji ukazuje na prisustvo i odsustvo osobe u određenom prostoru (zavisno od specifičnosti potreba korisnika), senzora respiratornog sistema, monitoringa kiseonika, rada srčanog sistema, s tim što bih naglasila da će rad ovog sistema biti oplemenjen specijalnim sistemom za nadgledanje sa različitim opcijama korišćenja istog čime se obezbjeđuje privatnost. Ovakav sistem nadgledanja je pristupačan i jednostavan za upotrebu. Sistem dozvoljava korisnicima, odnosno porodici osobe, da reaguju na vrijeme u slučaju neočekivanih problema sa kojima može da se suoči osoba koja se nadgleda”, objasnila je Backovićeva.
O. Đ.