„Svih prethodnih godina je strpljivo, ali sa vrijednim i originalnim učincima, Etno kamp stvarao svoje mjesto na mapi kulturnih događaja Crne Gore. Onda je izašao izvan naših prostora, stvarajući etno priču zanimljivu i potrebnu regionu. Sada je uvjerljivi čuvar nauke, istraživanja i nasljeđa”, kazala je Nataša Šuković, sekretarka Sekretarijata za društvene djelatnosti, na početku 7. Etno kampa u Kolašinu.
Prve radne dane Kampa obilježila je specifična izložba „Ćemer, nasljeđe i ponos Crnogorke“ koju su ustupili Muzeji i galerije Budve, a čiji su autori Goran Bubanja i Ljubica Miličić. Na izložbi su prikazani primjerci ćemera, prikupljeni širom Crne Gore, o čijem je značaju govorila Miličićeva.
Promocija knjiga „Zapisana Crna Gora“ I i II Miomira Maroša takođe je privukla pažnju publike. O knjizi su govorili Zlata Marjanović, inače mentorka ovogodišnjeg Kampa, autor, kao i Davor Sedlarević, specijalista igre i umjetnički rukovodilac u KUD-u „Mijat Mašković“ i pokretač Etno kampa. Sedlarević je kazao da su slike i kadrovi kultne emisije „Zapis“ ukoričene i postale slova i rečenice koje u ovom obliku šalju svoje životne i etno poruke.
- Televizijske emisije „Zapis“ su zapisane na papiru i kao takve nadgradile kvalitet poruka koje emituju i koje se čitaju. Dvije bogate knjige su postale neizostavno štivo za etnologe ali i za sve one koji žele da saznato i proučeno nasljeđe bude razlog samopozdanja današnjeg i budućeg. Miomir Maroš je značajno pomogao promociji specifičnog scenskog izraza KUD-a „Mijat Mašković“ i zbog toga je dobio posebnu plaketu „Raskovnik“ za doprinos očuvanju kolašinskog nasljeđa - objasnio je Sedlarević.
Dosadašnje programe Etno kampa pratili su i nastupi pjevačke grupe „Đude“ koje su organizovane u okviru KUD-a „Mijat Mašković“. Predstoje promocije i radionice od kojih će posebno zanimljiva biti radionica veza na crnogorskoj svitnoj nošnji, koju će voditi Jovana Bulatović.
Zbog kašnjenja konkursa za sufinansiranje kulturno-umjetničkog stvaralaštva, koji raspisuje Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, održavanje Kampa je bilo dovedeno u pitanje pa je opština Kolašin preuzela finansiranje, a svoj doprinos su dali i Centar za kulturu i NVU „Cirtip”.
Izvor: Pobjeda