Na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG) se realizuje jedan od najvećih projekata ove ustanove „Pravne klinike u službi ranjivih grupa: poboljšanje zapošljivosti studenata prava putem praktičnog obrazovanja“ (ENEMLOS), koji je podržan u okviru programa Erasmus+ izgradnja kapaciteta na polju visokog obrazovanja.
Projekat će trajati tri godine, a uključene su tri eminentene institucije iz EU koje se uspješno bave kliničkim pravnim obrazovanjem, posebno radom sa tzv. živim klijentima: Pravni fakultet Univerziteta u Zagrebu, Regent Univerzitet u Londonu i Univerzitetski centar za pravne klinike u Varšavi, koji će pružiti najbolju edukaciju i praksu u oblasti kliničkog pravnog obrazovanja prisutnu u zemljama EU i USA.
Među institucijama koje učestvuju u projektu su pravni fakulteti u Podgorici, Prištini, Gnjilanu i Peći, advokatske komore Crne Gore i Kosova, Vrhovni sud Crne Gore, Vrhovno državno tužilaštvo, Notarska komora, Komora javnih izvršitelja, Centar za ARS Crne Gore i Osnovni sud u Gnjilanu.
Ključni ciljevi projekta su: modernizacija i usmeravanje postojeće nastavne prakse, posebno u praktičnim pravnim disciplinama; povećavanje kapaciteta na pravnim fakultetima; sticanje novih i razvijanje postojećih pravnih vještina; uspostavljanje dugoročne i održive saradnja sa pravnim institucijama zemljama učesnica projekta; razvijanje interesovanja i motivacije studenata; poboljšanje zapošljivosti studenata prava i omogućavanje široj zajednici, posebno ranjivim klijentima da zaštite svoja prava putem tako što će im se pružiti besplatan pravni savjet.
Na Pravnom fakultetu je nedavno organizovana edukacija nastavnog osoblja, studenata i neakademskog osoblja iz Crne Gore, koju su održali profesori i studenti Pravnog fakullteta u Zagrebu na čelu sa prof. dr Alanom Uzelcem. Edukacija se odvijala onlajn i bilo je prisutno preko 50 profesora, sudija, advokata, notara, izvršitelja medijatora, tužilaca i studenata. Kolege iz Zagreba su prezentovali različite oblike kliničkog obrazovanja, njihovu pravnu kliniku, modele koji oni praktikuju u radu sa živim klijentima, predmete koji se rješavaju i njihov broj, saradnju sa NVO i vladinim institucijama, posebno saradnju sa advokatima, poteškoće koje se pojavljuju u radu pravne klinike, uspješnost koju studenti pokazuju u radu sa živim klijentima i organizacione potrebe za postojanje uspješne pravne klinike.
Velika zainteresovanost kako teoretičara, tako i praktičara je rezultirala brojnim pitanjima i interesantnim komentarima, kao i komparativnost hrvatskog i crnogorskog zakonodavnog okvira i prakse.
O. Đ.