Kroz implementaciju nedavno odobrenog projekta Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore biće osnovana laboratorija za integrisane mikrosisteme koja će omogućiti pokretanje inovacionih projekata u Crnoj Gori, saopštili su iz ove visokoškolske ustanove.
Kako je navedeno, riječ je o laboratoriji kakvih je sada u deficitu u Evropi, a koja, obučavanjem kadra za projektovanje čipova (integrisanih kola) može privući predstavništva postojećih kompanija iz okruženja, Evrope i svijeta, koja se bave projektovanjem integrisanih kola, ili pokrenuti osnivanje startap kompanija.
Do sada, usljed nedostajuće infrastrukture, Elektrotehnički fakultet (ETF) je u ovoj oblasti imao naučnu saradnju sa institutima i srodnim fakultetima u Beču.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta prof. dr Saša Mujović kazao je da je ovo veliki iskorak za Univerzitet Crne Gore i za Crnu Goru, za koji je ETF imao snažnu podršku rektora UCG prof. dr Vladimira Božovića.
„Za sada smo u fazi traženja investitora u Crnoj Gori koji će uložiti u osnivanje laboratorije, višestruko značajne za Crnu Goru. Osim finansijske koristi, očekujemo i da će njenim formiranjem zaustaviti odliv mladih kadrova koji su profesionalno orijentisani prema elektronici. Svakako, laboratorija će biti osnova za obuku kadrova koji nedostaju Evropi a koji će privući i druge kompanije koje su u potražnji za saradnjom u ovoj oblasti. Aktivno uključivanje kapaciteta laboratorije za integrisane mikrosisteme u nastavni proces na Elektrotehničkom fakultetu biće na svim nivoima studija. Budući svršeni studenti će moći da u Crnoj Gori, kao samostalni dizajneri, rade u stranim kompanijama koje se bave visokim poluprovodničkim tehnologijama“, kazao je Mujović.
On je rekao da očekuje da se navedeni benefiti osjete u roku od dvije godine od puštanja u rad laboratorije za integrisane mikrosisteme.
„Prvi planirani projekat u laboratoriji za integrisane mikrosisteme ’Pametno navodnjavanje obradivih površina na bazi mjerenja vlažnosti tkiva biljke’ započet je 2015. godine, a u laboratoriji bi bio dovršen. Do sada u svijetu nije realizovan nijedan sistem za pametno navodnjavanje obradivih površina u otvorenom prostoru na bazi mjerenja vlažnosti tkiva biljke. Ključni problem koji je do sada, na planetarnom nivou, onemogućavao jeste veliki uticaj temperaturnih varijacija prisutnih na otvorenoj obradivoj površini na tačnost instrumenta za mjerenje vlažnosti tkiva biljke. Ovaj problem je u potpunosti eliminisan primjenom kontrolabilnih generatora konstantne snage koje je dizajnirala Grupa za integrisane mikrosisteme Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici“, istakao je dekan Mujović.
On je zaključio da je na ovaj način ulaganje države u obrazovanje mladih ljudi dobilo svoju svrhu – visoko obrazovani građani Crne Gore koji su profesionalno orijentisani prema vrhunskim tehnologijama ostaju da žive i rade u Crnoj Gori, čime će ulaganje u njihovo školovanje biti višestruko vraćeno državi.
U saopštenju je istaknuto da je projekat „Osnivanje laboratorije za integrisane mikrosisteme“ ocijenjen kao inovativan, te je rješenjem Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja unešen u Registar inovacine djelatnosti, gdje je ETF upisan kao naučnoistraživačka ustanova, a sada je dodat i ovaj projekat.
Lj. V.
Izvor: ucg.ac.me