
Sve vidljivija potreba da univerziteti budu akceleratori ubrzanog pametnog razvoja društva potvrdio je i nedavno dobijeni projekat Elektrotehničkog fakulteta (ETF) Univerziteta Crne Gore (UCG). Riječ je o međunarodnom projektu SMART inovacioni centri za razvoj preduzetništva i podsticanja razvoja održivih smart rješenja na Zapadnom Balkanu.
Projekat SMART je jedan od 14 projekata koje je UCG dobio u okviru prvog poziva novog ciklusa Erasmus + projekata izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja (CBHE) za 2021-2027. ovog poziva, ostvarivši veliki uspjeh.
Rukovodilac ovog projekta prof. dr Milena Đukanović, sa ETF-a, kaže da je danas na institucijama visokog obrazovanja dodatan pritisak jer se suočavaju sa drugačijim izazovima.
„Znanje se danas percipira drugačije i cijeni ne zbog onoga što jeste već zbog onoga što može da uradi, pogotovo u okvirima ekonomije društva 21. vijeka koje se oblikuje pametnom specijalizacijom, digitalizacijom i konceptima, kao što su zeleno, održivo, itd...“, objašnjava Đukanovićeva.
Razvoj društva, smatra ona, zavisi od velikog broja međusobno povezanih aktera – vlade, civilnog društva, privatnog sektora, univerziteta, individualnih preduzetnika i drugih.
„Projekti otvorenih inovacija koji uključuju različite aktere postaju sve važniji za univerzitete i njihovu ulogu u razvoju inovativnih kapaciteta. Sa partnerima iz industrije ta saradnja može imati različite oblike, kao što je ugovorna saradnja (konsalting, ugovorna istraživačka saradnja), licenciranje i prodaja prava intelektualne svojine, komercijalizacija intelektualne svojine, različite vrste publikacija i događaja (profesionalni i naučni članci, konferencije, sajmovi), nastava (na dodiplomskim i postdiplomskim nivoima obrazovanja), razmjena osoblja itd“, objašnjava ona.
Stoga, smart projekat treba da podrži visokoškolske institucije Albanije, BiH i Crne Gore u nastojanju da postanu aktivni činioci oblikovanja regionalnih inovativnih ekosistema sa uključivanjem što većeg broja zainteresovanih učesnika.
Sa krajnjim ciljem bolje zapošljivosti studenata i jačanja kompetencija akademskog osoblja, to će se postići kroz razvoj mreže SMART inovacionih centara za rješenja pametne specijalizacije i razvoj kompetencija, kao što su inovativne i preduzetničke kompetencije, potom uvođenje inovativnih sadržaja u nastavu, te modernizaciju tehničkih mogućnosti visokoškolstva Stimulisaće se aktivni angažman visokoškolskih ustanova i poslovnog svijeta kroz nove mogućnosti cjeloživotnog učenja i elaborirati pomenuti tipovi ugovorne saradnje sa industrijom.
Cilj je, zaključuje Đukanovićeva, da se kvalitet obrazovne ponude univerziteta i njihove relevantnosti za tržište rada poveća, uz podsticanje dugoročne nacionalne i međunarodne saradnje i razmjene znanja i dobrih praksi, kao i podršku regionalnih organizacija koje deluju kao posrednici između univerzitetskog i industrijskog sektora, za podršku poslovanju.
O. Đ.