EDUKACIJA ROMA I EGIPĆANA O DJEČJIM PRAVIMA I KAKO DA IH OSTVARE

Centar za romske inicijative (CRI) osmislio je uz podršku UNICEF-a i Vlade Kraljevine Norveške edukativni program kroz koji je romskoj i egipćanskoj djeci ukazano na važnost poštovanja dječjih prava i kako mogu reagovati kad su im prava ugrožena.

Kroz edukativne radionice koje je organizovao CRI, 116 djevojčica i 114 dječaka, uglavnom iz romskih naselja iz Nikšića, Berana i Pogorice, upoznali su se s Konvencijom o pravima djeteta.

Grupa djece iz Nikšića, među kojima su Mirsad, Saranda i Amela (11) odlučila je da kroz forum teatar prikaže probleme koji opterećuju romsku i epipćansku zajednicu, te da svojim vršnjacima na kreativan način pošalje poruku da je pravo na obrazovanje veoma važno.

Zbog pandemije COVID-a-19, predstavu nijesu odigrali pred publikom, već je snimak prikazan mladima na radionicama.

,,Djeca su uživala dok su gledala. Aplaudirali su, pitali su nas je li se to stvarno desilo, kome se desilo... Glumci su uspjeli da prenesu emociju kao da se to stvarno dogodilo“, kaže Fana Delija, izvršna direktorica CRI.

Druga grupa djece iz Nikšića, među kojima su Edison i Anita dočarala je važnost dječjih prava kroz likovne radove. Na crtežima, koji su izloženi u kancelariji CRI u Nikšiću, predstavljene su situacije poštovanja, odnosno kršenja prava na obrazovanje, zabrana dječjih brakova, nasilje u porodici,  pravo na zdravstvenu zaštitu.

Djeca ističu da su kroz ovaj program naučila da su njihova prava izuzetno važna. Posebno su istakla značaj prava na obrazovanje. Kao važan aspekt edukacije o dječjim pravima, djevojčice i dječaci iz romske i egipćanske populacije ističu da su naučili kako da reaguju i kome da se obrate u slučaju kršenja nekog prava.

Na pitanje kome će se prvo obratiti ako su im neka prava ugrožena, odgovaraju uglas: ,,Školi!“

Fana Delija iz CRI dodaje da se u slučaju kršenja prava djeca mogu obratiti i CRI, te nadležnim institucijama, Ombudsmanu ili policiji.

Koordinatorka u programu dječje zaštite UNICEF-a Nada Đurović-Martinović  naglasila je da je, uz dječju participaciju, veoma važno intenzivno raditi s djevojčicama i dječacima iz romske i egipćanske populacije i ukazivati im na mogućnosti da ostvare svoja prava na obrazovanje i zdrav život.

Ovaj projekat realizovan je u okviru sveobuhvatne inicijative ,,Jednak pristup pravdi za svu djecu“, koju implementira Ministarstvo pravde Crne Gore, uz tehničku podršku UNICEF-a i finansijsku pomoć Vlade Kraljevine Norveške.

Cilj inicijative jeste osnaživanje djece iz ranjivih grupa kako bi imala jednak pristup pravdi i mogućnost da se obrate institucijama u slučaju da su im prava prekršena ili nepriznata.

Izvor: unicef.org>montenegro (Fotografije: Duško Miljanić)

 

Back to Top