EDUKACIJA NASTAVNIKA ZA INKLUZIVNU PRAKSU U STRUČNOM OBRAZOVANJU

U okviru projekta   „Unapređenje obrazovnih programa i usluga u cilju zadovoljavanja potreba marginalizovanih grupa“ održane su obuke o modularizovanim planovima i programima, o inkluzivnom i stimulativnom okruženju za učenje, te prevenciji odustajanja od škole. O njihovim ciljevima i rezultatima bilo je riječi na današnjoj konferenciji za novinare „Tri mjere za izgradnju kapaciteta za inkluzivne prakse u stručnom obrazovanju“, koja je održana u Centru za stručno obrazovanje u Podgorici.

Obuci o modularizovanim nastavnim planovima programa prisustvovali su nastavnici iz više od 30 stručnih škola u Crnoj Gori. Oni su dobili informacije o mogućnostima za sve učenike da steknu različite nivoe stručnih kvalifikacija. Na taj način se obezbjeđuje da đaci iz različitih grupa, koji ne mogu savladati cjelokupan stručni program, dobiju sertfikate nižih kvalifikacija koji im mogu pomoći da se zaposle.

Obuku za stimulativno okruženje za učenje prošlo je 29 zaposlenih iz 13 škola u Crnoj Gori. Oni su upoznati sa specifičnostima okruženja učenika sa posebnim obrazovnim potrebama i Roma.

U fokusu treće obuke bilo je prevencija odustajanja od škole. Ukazano je da je rano odustajanje od školovanja jedan od glavnih izazova u obrazovanju učenika koji dolaze iz zajednica Roma i Egipćana. Ovaj fenomen je samo posljednja epizoda kojoj prethodi niz rizičnih ponašanja ovoih učenika, poput ranog braka, prisilnog dječjeg rada. Polaznicima ove obuke objašnjeno je kako da bolje identifikuju učenike koji pokazuju rizična ponašanjaii da im pomognu da promijene to ponašanja   

Nastavnici koji su učestvovali na ove tri obuke su pripremljeni da budu treneri i oni su svoja znanje i vještine prenijeli kolegama u svojim školama.

Predstavnica projekta Aleksandra Radoman-Kovačević ukazala  je da značaj ovih obuka nije samo u informisanju učesnika o životnim uslovima i uslovima za sticanje znanja učenika iz romskih zajednica, već i u tome što omogućava razmjenu iskustava u školovanju romskih učenika, odnosno identifikuje najbolje prakse i promoviše njihovu primjenu i u drugim stručnim školama.

Miloš Laković, profesor u SSŠ „Spasoje Raspopović“ u Podgorici,   istakao je da je  obuka za trenere koju je prošao zanimljivo i korisno iskustvo za rad sa marginalizovanim grupama. On je ukazao da su kasnije realizovane radionice sa kolegama iz škola koji su pokazali veliko interesovanje.

O tematici na obukama koja se odnosila na sprovođene modularizobanih obrazovnih programa za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama i učenike koji dolaze od marginalizovanih grupa  radi sticanja različitih nivoa stručne kvalifikacije, kao i o Individualno razvojnom obrazovnom programu (IROP-u), te Individualno tranzicionim planovima govorila je Tamara Milić, načelnica za predškolsko i inkluzivno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete.

Podsjetivši da modularizacija programa omogućava da učenici s posebnim obrazovnim potrebama i oni koji pripadaju marginalizovanim grupama mogu da, u skladu sa svojim mogućnostima, usvajaju znanja i vještine, osposobljavaju se i  dobijaju mogućnost da se zaposle, ona je ukazala da su, zahvaljujući ovim obukama,  nastavnici osnaženi da prepoznaju koja su djeca u riziku da napuste školu, ali i da primjenjuju prilagođene modularizovanje programe, tj. praktično realizuju Individualni tranzicioni plan 2 (ITP2) koji podržava i olakšava pripremu djece za tržište rada.

Glavni korisnici ovog projekta su Ministarstvo prosvjete, Centar za stručno obrazovanje, Ministasrtvo za ljudska i manjinska prava i Ministarstvo rada i socijalnog staranja. Program  sufinansira Evropska Unija i dio je obaveza koje je Vlada Crne Gore preuzela u vezi sa pretpristupnim statusom u Evropskoj uniji.

 

 

 

Back to Top