„Druga osnovna škola“ u Budvi obilježila je 10 godina rada. Period dovoljan da se afirmiše kao savremena vaspitno-obrazovna ustanova.
Počela je da radi školske 2008/2009. godine. Do tada je u ovom gradu postojala samo jedna osnovna škola, koja je zbog velikog broja učenika radila u otežanim uslovima. Izgradnjom novog objekta polovina učenika i nastavnika prešla je u novu školu, koja je svečano otvorena 2. februara 2009. godine i ovaj datum se obilježava kao dan škole. Inače, školska zgrada je izgrađena po najsavremenijim standardima i proteže se na 6.000 metara kvadratnih. Ima sportske terene, parking i dvorište ukrašeno zelenilom.
Trenutno je pohađa oko 1.300 učenika, među kojima ima i stranih državljana. Oni su raspoređeni u 45 odjeljenja. Izrazito se poštuje multikulturalnost, dječija i ljudska prava i slobode. Primjetna je stalna tendencija upisivanja novih đaka. Vaspitno-obrazovni rad odvija se u dvije smjene.
USPJEŠNA MISIJA
U školi ukazuju da im je misija da pruže kvalitetno vaspitanje i obrazovanje svim učenicima, da ih nauče kako da primijene stečeno znanje u novim situacijama, da podstaknu razvoj kritičkog mišljenja kod djece. Osim vaspitanja i obrazovanja akcenat je i na usvajanju životnih vrijednosti koje uključuju uvažavanje i poštovanje različitosti.
Vizija im je, kako kažu, da zajedno kreiraju školu sa savremenom i kvalitetnom nastavom u dobro opremljenim kabinetima, školu koja motiviše učenike za sticanje znanja, zadovoljavanje njihovih razvojnih potreba i omogućava bolju međusobnu saradnju na relaciji nastavnik – učenik – lokalna zajednica.
“Svjedoci smo da danas, kada su društvene promjene veoma brze, moramo obrazovnu praksu intenzivno prilagođavati zahtjevima savremenog doba. Potrebno je da se razvoj obrazovnog sistema istovremeno prilagođava i modernim izazovima, ali i savremenom učeniku kako bi se postiglo prihvatanje nastavnih programa i kvalitetno realizovali ishodi učenja. Važno je naglasiti da obrazovanje i učenje nijesu samo funkcija škole. Kako bi se adekvatno odgovorilo na zadatke XXI vijeka, neophodan je kontinuiran rad i učenje, cjeloživotno obrazovanje i neprekidno usavršavanje. U školi se promovišu razni oblici aktivnog učenja u skladu sa evropskim kriterijumima. Razvijaju se sposobnosti kod učenika kao sto su: znati učiti i komunicirati, kreativno misliti, znati postavljati ciljeve i rješavati probleme, razvijati timski rad, primjenjivati stečeno znanje u novim situacijama, podsicati razvoj kritičkog misljenja, usvajati istinske moralne vrijednosti, razvijati međusobno poštovanje i uvažavanje različitosti. Paralelno sa obaveznim nastavnim aktivnostima, radili smo na kvalitetnijem planiranju i organizaciji vaspitno- obrazovnog rada, podizanju kvaliteta nastave i uslova za rad, stvaranje atmosfere za bolju motivaciju i socijalizaciju učenika, kao i na profesionalnom razvoju nastavnika, odnosno njihovom stručnom usavršavanju”, ističe direktorica mr Zorica Stanković. Ona naglašava da savremeni trendovi zahtijevaju školu otvorenog tipa koja je prilagođena aktuelnom vremenu ali i mogućnostima učenika. Školski sistem danas posebno insistira na multidisciplinarnosti i zahvaljujući takvom pristupu kod učenika se podstice razvoj brojnih sposobnosti, stvaralaštvo, intelektualna radoznalost i značajan socijalizacijski nivo.
Velika pažnja posvećena je stručnom usavršavanju nastavnika. Individualno stručno usavršavanje potkrijepljeno je brojnim seminarima, obukama, radionicama, okruglim stolovima, oglednim i uglednim časovima, koji se organizuju kako u našoj školi, tako i u gradovima užeg i šireg regiona.
Posebno su ponosni što je profesorica istorije Dragana Mitrović dobitnica nagrade “Oktoih”, najznačajnijeg državnog priznanja iz oblasti obrazovanja.
SARADNJA SA LOKALNOM ZAJEDNICOM
Škola sarađuje sa Ministarstvom prosvjete, Zavodom za školstvo, Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, resursnim centrima u Crnoj Gori, predškolskim ustanovama, srednjim školama u okruženju, Opštinom Budva, Sekretarijatom za društvene djelatnosti Opštine Budva, Komisijom za usmjeravanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama, Centrom za socijalni rad, SUP –om Budva, Crvenim krstom, fakultetima, Akademijom znanja Budva, Morskim dobrom Crne Gore, kao i brojnim organizacijama u zemlji i inostranstvu. Saradnjom sa predškolskom ustanovoma i srednjim školama u okruženju realizuju plan prelaska iz jednog obrazovnog nivoa u sledeći.
Da je za deset godina rada škola zauzela istaknuto mjesto na obrazovnoj mapi Crne Gore svjedoče i posjete gradonačelnika, ministara, ambasadora, profesora univerziteta i brojnih gostiju koji su svoja znanja i iskustva iz raznih profesija prenijeli učenicima kao gosti na času ili u okviru održanih književnih večeri u školi. Pobratimili su se sa OŠ “Hristo Uzunov” iz Ohrida, a blisko sarađuju i sa Centrom ruskog jezika i kulture “Vozroždenije” Budva. Uz podršku tog centra, školu je posjetio i jedan od najpoznatijih kosmonauta na svijetu Aleksandar Mihajlovič Samokutjev, koji je sa učenicima razgovarao o ovom zahtjevnom, ali i interesantnom životnom pozivu.
KULTURNE, SPORTSKE I HUMANITARNE AKTIVNOSTI
U okviru kulturne i javne djelatnosti škole organizuju se svečani programi, književne večeri i humanitarne priredbe povodom dana škole, Dana opštine Budva, Nove godine, Osmog marta, povodom dana Daunovog sindroma i Dana autizma …Škola je otvorena da se uključi u sve kulturne, sportske i humanitarne manifestacije na nivou grada.
Učenici ove obrazovne ustanove od malih nogu se upoznaju sa važnošću pomaganja drugima. Učestvovali su u brojnim humanitarnim akcijama, među kojima je i akcija “Njihov osmijeh vrijedi više”, za djecu iz Bijele. Sarađuju i sa Crvenim krstom Budva u akcijama prikupljanja pomoći u hrani i odjeći. Takođe, prikupljaju plastične čepove za pomoć djeci u okviru akcije “Čep za život lijep”, ujedno ćuvajući životnu sredinu.
ŠKOLSKE RADIONICE I PROJEKTI
Velika pažnja posvećena je vannastavnim aktivnostima, pa je škola učestvovala u brojnim projektima iz oblasti ekologije, održivog razvoja, preduzetničkog učenja, ljudskih i dječijih prava, razvoja demokratskog i građanskog društva, ali i očuvanja tradicije i kulturne baštine ovog podneblja. Pored ostalih, to su: “Građanin”, “Kontinent bez granica”, EU znači Da, “Mi smo djeca ovog svijeta”, “Škola bez nasilja – ka sigurnom školskom okruženju”, “Škola za 21.vijek”, “Obrazovanje o upravljanju otpadom”, “Eko škola, a upravo je u toku realizacija projekta “Vještine adolescencije”. Kako kaži, prva su obrazovna ustanova koja je u Budvu donijela micro:bit – savremeni uređaj za programiranje i predstavila ga javnosti u okviru “Otvorenih dana nauke, kao i zelenu zastavu – nagradu za izuzetno postignuće u oblasti ekologije u okviru realizacije projekta “Eko škola”.
U školi se izučavaju četiri svjetska jezika: engleski, francuski, italijanski i njemački. Organizuju Dane frankofonije, Nedjelju italijanske kuhinje i glumu “Njemački film”.
Učenici i nastavnici posjetili su su u okviru međunarodnih projekata Petaciato, grad pobratim Budve u regiji Molise u Italiji, Sankt Peterburg, u okviru projekta “Mi smo djeca ovog svijeta”, Litvaniju, prilikom pohađanja međunarodnog seminara za nastavnike građanskog vaspitanja, Beč, u okviru projekta “Kontinent bez granica” i Moskvu, u okviru projekta međunarodne kulturne razmjene “Formula rodstva: istorija i savremenost Rusija i Crna Gora”.
PODRŠKA MLADIM STVARAOCIMA
U školi se puno trude da podrže djecu sa posebnim obrazovnim potrebama, kako nadarenu tako i onu sa smetnjama u razvoju. Vodeći se parolom da je svako dijete za nešto talentovano, samo da možda to još nije otkriveno, njeguju individualni pristup uz pohvalu procesa, a ne samo produkta rada.
Sve to daje rezultate. To potvrđuju diplome “Luča”, ali i brojne pohvale i zahvalnice svjedoče malim muzičarima, slikarima, piscima, recitatorima, sportistima….Svoj dar za likovno-poetsko stvaralaštvo učenici su iskazali u prvom objavljenom školskom časopisu “Klio” , a glumački talenat na Festivalu Dječijeg teatra u Baru, gdje su nastupali sa predstavama “Mali princ”, “Romeo i Julija” i “Ostrvo s blagom”. Takođe je troje bivših učenika ove škole izabrano za zlatne savjetnike u kancelariji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Lj. V.