Dragan Marković, predsjednik Udruženja Biblios: UČENICIMA SU POTREBNI KREATIVNOST, NOVINE I STALNE PROMJENE U NAČINU RADA

Krajem juna prošle godine osnovano je Udruženje profesora crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnostiBiblios. O cijevima,  aktuelnim i budućim aktivnostima ove asocijacije, razgovarali smo sa predsjednikom ove organizacije Draganom Markovićem.

Udruženje profesora crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti osnovano je sa ciljem da unaprijedi nastavu na svim nivoima obrazovanja i  ukaže na značaj profesije.  Šta su Vam prioriteti?

  • Godinama unazad ukazivala se potreba da se osnuje ovakvo strukovno udruženje, koje će brinuti o nastavi i ugledu profesije, kao i o značajnom mjestu koje u obrazovnom sistemu zauzima predmet koji predajemo. S obzirom na to da je on jedan od stubova obrazovanja, teško je bez udruženja govoriti o problemima koji muče našu struku. Vi pominjete dva najvažnija cilja koja smo postavili pred nas, a to je unapređenje nastave i ukazivanje na značaj profesije. Ne smijemo zaboraviti da samo dobri rezultati u nastavi maternjeg jezika i književnosti daju dobre rezultate u svim ostalim predmetima. Mi učenike učimo vještinama i znanjima koja su neophodna na putu šireg obrazovanja, učimo ih kritičkom mišljenju i rješavanju problema i mnogim vidovima pismenosti.

Na koji način planirate da realizujete te ciljeve?

  • Ove ciljeve ćemo realizovati kroz razmjene iskustava i primjere dobre prakse između kolega, organizovanjem okruglih stolova, konferencija, tematskih večeri, smotri učeničkog i nastavničkog stvaralaštva, promocijom uspješnih nastavnika i učenika, organizovanjem takmičenja.

Svi profesori crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama, fakultetima, zavodima, obrazovnim insitucijama, bibliotekama i drugim ustanovama, zaposleni ili ne, mogu biti članovi Udruženja ukoliko prihvataju ciljeve i djelatnosti definisane Statutom. Koliko sada imate članova i da li ste zadovoljni  tim brojem?

  • Za sada Udruženje broji nešto više od 60 članova. Naravno da nijesmo zadovoljni tim brojem, međutim, ono što ohrabruje jeste da se broj članova svakodnevno povećava. U našem obrazovnom sistemu veliki je broj profesora maternjeg jezika i književnosti, pa se nadamo da će i broj članova našeg Udruženja značajno porasti u skorijoj budućnosti.

Jedna od intencija je da pomognete u stručnom usavršavanju nastavnika. Kakvi su planovi u vezi s tim i da li već realizujete neke konkretne aktivnosti?

  • Trenutno organizujemo okrugli sto koji će se održati u svim gradovima u Crnoj Gori, na kome će nastavnici moći da razgovaraju o svim problemima koji muče našu struku. Pored ovog okruglog stola, planiramo nacionalnu konferenciju početkom sljedeće školske godine, ali i održavanje seminara koji su akreditovani. Za početak moramo da steknemo sliku o stvarnim potrebama nastavnika, a u tome će nam pomoći upravo savjetovanja i okrugli stolovi. Planiramo i projekte koji bi trebalo da osnaže najslabije tačke naše nastave.

 Da li ste već uključeni u neke projekte?

  • Udruženje se prijavilo na regionalni projekat Ujedinjenih nacija „Dijalog za budućnost“. Ovaj projekat se bavi socijalnom inkluzijom i socijalno ranjivim grupama. U planu je i prijava za projekat za koji početkom marta raspisuje konkurs Ministarstvo prosvjete. Željeli bismo da kroz taj projekat jačamo vaspitnu ulogu škole, a to je jedan od načina da jačamo i rezultate crnogorskih učenika na PISA testiranju.

 

Kako ocjenjujete sadašnji kvalitet nastave iz predmeta Crnogorski – srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnosti?

 

  • Mislim da se nastava ovog predmeta drži dosta dobro, ali da uvek može biti bolja i kvalitetnija. Poznajem puno kolega koji predaju sebe poslu u potpunosti i ostvaruju dobre rezultate.

Imate li neke konkretne sugestije i predloge za njeno unapređenje?

  • Današnjim učenicima je potrebna kreativnost, novine i stalne promjene u načinu rada kako bi im nastava bila zanimljiva. Dakle, što više savremenih nastavnih sredstava, upotreba različitih savremenih metoda rada i različitih oblika rada. Sve ovo može pomoći da sadržaje približimo učenicima na njima zanimljiv način i da rezultati učenja budu bolji.

Razmjena iskustava je bitna u radu svake organizacije, a ona pretpostavlja                                               saradnju sa sličnim organizacijama u regionu i svijetu ?

  • Za sada naše Udruženje sarađuje sa prosvjetnim institucijama u Crnoj Gori, ali očekujemo da u skorijoj budućnosti tu saradnju proširimo i na slične organizacije u regionu, ali i u svijetu.

Lj. Vukoslavović

Back to Top