Doc. dr Branka Živković: PRIZNANJE ZA NAUČNE RADOVE I MEĐUNARODNU AKTIVNOST

Docent dr Branka Živković dobitnica je priznanja za poseban doprinos razvoju naučnoistraživačkog rada i međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore (UCG), na predlog Vijeća Filološkog fakulteta.

Živkovićeva se bavi naučnoistraživačkim radom u oblasti analize diskursa, akademskog diskursa, analize žanra, pragmatike, primijenjene, korpusne i kontrastivne lingvistike.

Za ovo priznanje Univerziteta preporučili su je naučni radovi objavljeni u časopisima koji su indeksirani u bazama SSCI i A&HCI. Tokom studijske 2021/22. godine objavila je  sedam takvih naučnoistraživačkih radova, od kojih pet kao samostalni autor, i dva kao prvi i drugi autor. Od toga, tri rada objavila je u vodećim međunarodnim časopisima kategorije Q1 prema Scopus rangiranju, tri rada u eminentnim međunarodnim časopisima kategorije Q2, a jedan rad u međunarodnom časopisu kategorije Q3.

Autorka je i radova koji su objavljeni u časopisima koji nisu indeksirani na tim listama, učesnica međunarodnih konferencija i recenzentkinja naučnih radova objavljenih u časopisima u bazi Scopus.

Branka Živković učestvuje u realizaciji više međunarodnih projekata. Članica je užeg tima Erasmus+ projekta Reforma stranih jezika na univerzitetima u Crnoj Gori, kojim koordinira Filološki fakultet. Učestvovala je i u pisanju projektne dokumentacije za koju je uži projektni tim nagrađen odlukom Univerziteta, za uspješno apliciranje sa međunarodnim projektom po Erasmus+ pozivu 2019. godine.

Članica je projektnog tima bilateralnog naučnog projekta Tretman ranjivih grupa u medijskom diskursu u Sloveniji i Crnoj Gori pod koordinatorstvom prof. dr Igora Lakića (saradnja izmedu Filološkog fakulteta Univerziteta Cme Gore i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, 2020—2022). Članica je i projektnog tima bilateralnog naučnog projekta Mapiranje roda u jeziku i kulturi u komparativnoj perspektivi: Crna Gora i Slovenija pod koordinatorstvom prof. dr Milice Vuković-Stamatović (saradnja između Filološkog fakulteta UCG i Instituta za studije kulture i sjećanja Slovenačke akademije nauka i umjetnosti, 2020—2022).

Kao članica četvrte radne grupe WG 4 — Use Cases and Applications, sa posebnim fokusom na lingvistiku (Use Cases in Linguistics) učestvovala je i u međunarodnom projektu NexusLinguarum: European Network for Web-centred Linguistic Data Science, COST Action CAI82ü9 (2019—2023) koji okuplja naučnike iz 42 zemlje, navodi se u obrazloženju nagrade.

O. Đ.

 

Back to Top