DIREKTORICA GIMNAZIJE U PODGORICI ZOJA BOJANIĆ LALOVIĆ: PONOSNI SMO ŠTO I SAMI PIŠEMO NOVE STRANICE ISTORIJE OVE ŠKOLE

Gimnazija „Slobodan Škerović“ u Podgorici je nedavno proslavila 110 godina rada. Jubilej je samo jedan od razloga što je ova renomirana ustanova u žiži javnosti. O njenoj vjekovnoj tradiciji i aktuelnim  događajima razgovarali smo sa direktoricoma Zojom Bojanić Lalović.

Gimnazija “Slobodan Škerović” u Podgorici obilježava ove godine veliki jubilej − 110 godina postojanja. Godišnjica koja služi za ponos, ali i obavezuje?

− Gimnazija obilježava 110 godina postojanja i zato smo se u prethodnom periodu potrudili da kroz brojne aktivnosti pokažemo da je to i dalje najprestižnija ustanova našeg obrazovnog sistema. Bogata tradicija i činjenica da su iz njenih klupa izašli najbolji, oni koji su obilježili svoje vrijeme, obavezujuća je i sve nas tjera da radimo na unapređenju kvaliteta i očuvanju njene istorije. Posebno smo ponosni što i sami, svojim radom i doprinosom, pišemo nove stranice istorije i što ulazimo u red najboljih koji su sticali znanje u ovoj školi ili koji su na bilo koji način doprinosili njenom ugledu. Gimnazija je u svom razvoju prošla kroz različite faze, bilo je uspona i padova, ali je uvijek bila prepoznata po kvalitetnom pedagoškom radu i najboljim učenicima. Kontinuitet je  koji treba održati.

Ova škola iznjedrila je generacije izuzetnih učenika od kojih su mnogi istaknuta imena u raznim oblastima.  Koliki je pritisak na upravu i nastavnike da se sačuva taj kontinuitet kvaliteta?

−  Svi zaposleni u Gimnaziji svjesni su njenog značaja i zato je posebna čast biti dio ovoga kolektiva. Kako bismo održali kvalitet pružamo podršku nastavnicima u njihovom profesionalnom razvoju, ali i pratimo zahtjeve učenika kako bismo kod njih razvili kompetencije neophodne za život, ali i za profesionalnu orijentaciju. U Školi se organizuje veliki broj sekcija tako da pratimo talente naših učenika i podržavamo ih kroz dobro organizovane vannastavne aktivnosti.

Jubilej obilježavate u znatno boljim uslovima u odnosu na prethodni period. Koliko ste zadovoljni učinjenim i koje su prioritetne aktivnosti na tom planu?

− Da bismo imali kvalitetnu nastavu neophodno je obezbijediti funkcionalnost prostora, ali i adekvatna nastavna sredstva. Kvalitetna je nastava ona koja u središtu ima učenika/cu i koja im osigurava da može razvijati sopstvene ideje i vrijednosti. Da bismo to postigli moramo primjenjivati raznovrsne metode i postupke učenja, a za to su nam neophodna savremena nastavna sredstva. Sada u Gimnaziji imamo dobro opremljene kabinete, pametne table, projektore, ali i dobro opremljene računarske učionice. Gimnazija je od svog nastanka prepoznata po ljubiteljima knjige i književnosti pa smo posebno ponosni na biblioteku koja je jedinstvena po izgledu, ali i dobroj opremljenosti. Naši učenici rado provode vrijeme u njenoj čitaonici, a tu se održavaju i promocije kao i uspješne književne večeri.

 Dugogodišnji problem Gimnazije su prekobrojna odjeljenja. Kako to prevazići?

− Poštovanjem Zakona o gimnaziji u kojem je precizirano koliko učenika može biti u odjeljenju taj se problem prevazilazi. Ove godine broj učenika u odjeljenjima prvog razreda je u skladu sa Zakonom.

Od septembra ove školske godine u Gimnaziji se primjenjuje novi koncept. Formirana su specijalistička odjeljenja: filološko, matematičko, dvojezično i jedno odjeljenje sportske gimnazije. Šta je prema Vašem mišljenju podstaklo tu novinu i da li je bilo teško sve to organizovati (pripremiti nastavni plan i program, obezbijediti nastavnike, opremu...), kao i kakvi su dalji planovi?

−  Odjeljenja uže orjentacije su bila izazov za sve nas, ali smo već sada kada se približavamo kraju nastavne godine zadovoljni postignutim, a zadovoljni su i učenici koji u ovim odjeljenjima razvijaju svoje talente. Organizacija rada u ovim odjeljenjima je pripremana uz podršku Ministarstva prosvjete i preporuke Zavoda za školstvo.

Naša Škola je dobila licencu za otvaranje ovih specijalističkih odjeljenja, tako da smo planirali da damo učenicima mogućnost izbora i za narednu školsku godinu.

U Gimnaziji je dosta pažnje posvećeno vannastavnim aktivnostima. Učenici su uključeni i u veliki broj projekata. Koliko ste zadovoljni tom organizacijom i da li je to dovoljno da podstiče i afirmiše afinitete i talenat učenika?

− Naš zadatak je da učenike pripremimo za budućnost, da ih naučimo da sami uče, da budu otvoreni i spremni za cjeloživotno učenje. Taj cilj ostvarujemo kako kroz dobro organizovanu nastavu, tako i kroz vannastavne aktivnosti. Gimnazija je prepoznata po uspješnom radu sekcija u koje je uključen veliki  broj učenika. Dovoljan je podatak da je u programu obilježavanja Dana škole učestvovalo ovo 90 učenika, članova hora i recitatorske sekcije. Uspješno rade i novinarska sekcija,ekološka,biciklistička, dramska, ali i klub volontera, klub ljubitelja filma, klub retoričara. Naši učenici imaju puno ideja, a mi ih u tome podržavamo.

Saradnja sa roditeljima je veoma važan segment rada škola. Koliko je gimnazija na čijem ste čelu zadovoljna tim odnosom, tj. koliko su roditelji kooperativni i pomažu?

− Da bi škola dobro funkcionisala važna je saradnja svih koji su uključeni u njen život i rad. Savjet roditelja uspješno radi, ali i  roditelji koji nisu članovi Savjeta pružaju podršku našem radu.

S obzirom na to da u Gimnaziji uči dosta djece “poznatih” roditelja, postoji li određeni pritisak na upravu i profesore kada su u pitanju ocjene, kao i koliko je tačno da postoje tzv. VIP odjeljenja?

− Gimnaziju su uvijek upisivali najbolji đaci, pa je tako i danas. Poznati su oni učenici koji se izdvajaju znanjem i talentima, koji osvajaju brojne nagrade na državnim i međunarodnim takmičenjima. Profesori  rade profesionalno svoj posao i ne postoji kriterijum „porijekla“.

U ovoj prvoj godini moga mandata nijesam imala pritiske te vrste.

Gimnazija ima razvijenu međunarodnu saradnju. Da li je to dovoljno i koje biste oblike razmjene iskustava posebno istakli?

− Gimnazija ima uspješnu saradnju sa gimnazijama u Ksantenu, Zrenjaninu i  Mariboru, a od ove godine uspostavljamo saradnju sa školama koje imaju slična specijalistička odjeljenja.

 Lj. Vukoslavović

Back to Top