Dekanski sat na Ekonomskom fakultetu: ODGOVORI IZ PRVE RUKE

U okviru manifestacije “The Right Star” na Ekonomskom fakultetu priređen je dekanski sat tokom kojeg su se studenti najviše interesovali za novi studijski model 3+2+3, brzinu usvajanja gradiva, te ukazali na napore da veliki broj kolokvijuma i ispita polože u kratkom roku.

Akademcima je predočeno da, zahvaljujući brojnim sporazumima koje Fakultet potpisuje sa predstavnicima biznis zajednice, gotovo svakodnevno mogu se informisati o konkursu za stručnu praksu tokom studiranja, što je prilika koju bi nesumnjivo morali da iskoriste. Osim toga, brojna predavanja koja su organizovana na Ekonomskom fakultetu sa ciljem da studentima pruže informaciju i iskustvo više su veoma korisna pa bi iz tog razloga trebalo da budu posjećenija. Međunarodna saradnju Fakulteta i brojne mogućnost da studenti dio studija provedu u inostranstvu predstavljaju jedno od najpozitivnijih iskustava studenata, uz sugestiju da informacije o ovom procesu budu vidljivije na internet stranici fakulteta, što će u narednom periodu biti unaprijeđeno, očekivanje je uprave Fakulteta.

Sa studentima razgovarali dekan prof. dr Nikola Milović, prodekan za nastavu prof. dr Boban Melović, prodekan za međunarodnu saradnju prof. dr Saša Popović i rukovodilac akademskih studija docent dr Zdenka Dragašević.

Dekanski sat je jedinstvena prilika da studenti postavljaju pitanja u vezi sa studiranjem na ovom fakultetu i odgovore dobiju “iz prve ruke”. Ova praksu je veoma važna jer samo otvorena komunikacija između studenata i onih koji upravljaju fakultetom može dovesti do rasta kvaliteta studija ekonomije.

Dan ranije predsjednik Privredne komore Crne Gore Vlastimir Golubović je u okviru predavanja na temu „Poslovanje u Crnoj Gori, izazovi i šanse“ studentima opisao privredni ambijent u Crnoj Gori počev od 90-ih godina koje su obilježile dezintegracija tržišta, sankcije, zatvaranje fabrika, do posebno plodonosnog perioda koji je počeo 2006. godine. On se posebno osvrnuo na evropsku trasu Crne Gore, smatrajući da brzina ulaska u Evropsku uniju jeste važna kako bi što prije mogla da se koriste sredstva koja Unija opredjeljuje za svoje manje razvijene članice. Govoreći kao dugogodišnji uspješan privrednik, g-din Golubović je za studente imao nekoliko vašnih poruka: da se u biznis ne ulazi da se proba, nego da se uspije; da je znanje preduslov za uspješno vođenje biznisa, ali diploma fakulteta sama po sebi nije dovoljna, potrebno je u kontinuitetu razvijati vještine koje predstavljaju konkurentsku prednost; da se biznis ne pokreće na kratak rok; da biznis ne smije biti ograničen tržištem, on ne poznaje granice; te da je najvažniji kapital u biznisu povjerenje – kako u odnosu prema klijentima i partnerima, tako i u odnosu prema  zaposlenima.

O. Đ.

Back to Top