Dekanka Građevinskog fakulteta prof. dr Marina Rakočević: PODRŠKA, SOLIDARNOST I KOLEKTIVNA ODGOVORNOST SU KLJUČNE

„U vrijeme pandemije izazvane virusom COVID 19, u teškim i restriktivnim uslovima, podrška, solidarnost, kolektivna odgovornost i razumijevanje svih nas su od ključnog značaja”, kazala je dekanka Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Marina Rakočević.

„Nastavno osoblje Građevinskog fakulteta i u ovoj specifičnoj situaciji, kao što to čini i u uobičajenim uslovima rada, na raspolaganju je svojim studentima dajući sve od sebe da nastavni proces teče bez značajnih zastoja i sa nesmanjenim kvalitetom“, istakla je ona.

S obzirom na to da je sadašnjica u znaku IC tehnologija na Fakultetu koriste različite načine onlajn komunikacije i interakcije sa studentima, te razmjene materijala sa njima, koja je, imajući u vidu specifičnost obrazovanja u inženjerskoj struci, obavezno dvosmjerna.

„Nastavno osoblje dostavlja studentima nastavni materijal, a oni profesorima prilažu svoje individualne, grafičke ili seminarske radove čijim pregledom pratimo njihov rad i napredak u toku semestra“, pojasnila je dekanka Rakočević.

Prema preporukama rektorata i Centra informacionog sistema UCG, nastavni materijal se postavlja na veb stranici Građevinskog fakulteta, u okviru zvaničnog sajta Univerziteta, potom na Moodle platformi, ili u okviru Zoom aplikacije.

„U primjeni novih tehnologija se još uvijek uhodavamo, ali smo već zadovoljni prvim reakcijama studenata na predavanja koja se održavaju u realnom vremenu putem Zoom aplikacije. Vjerujemo da će manje tehničke poteškoće u korišćenju Moodle platforme biti uskoro efikasno prevaziđene“, kazala je dekanka Rakočević.

Prema njenim riječima, za razmjenu materijala sa studentima na Fakultetu koriste i e-mail komunikaciju, kao i društvene mreže za razmjenu osnovnih informacija, što je, u izvjesnoj mjeri, bilo primjenjivano i ranije, paralelno sa klasičnom nastavom u učionici.

„Značajnu pomoć u informisanju studenata nam pružaju njihovi predstavnici po godinama i studijskim programima, koji svojim kolegama prosljeđuju informacije od nastavnika, i obratno, čime u mnogome olakšavaju i ubrzavaju komunikaciju, naročito za predmete sa velikim brojem studenata“, istakla je dekanka Rakočević.

Kako onlajn nastava odmiče, nastavno osoblje Građevinskog fakulteta, dodaje ona, pruža međusobnu podršku i razmjenjuje iskustvo u onlajn nastavi, lično se unapređujući i usavršavajući, uz tehničku podršku kolege ICT inženjera.  

Kvalitetno obrazovanje građevinskog inženjera, naglašava Rakočevićeva, nezamislivo je bez valjane interakcije nastavnog osoblja i studenata.

„S obzirom na to da je ona realno otežana u uslovima nastave na daljinu, to smatramo najvećom poteškoćom u ovom trenutku i intenzivno radimo na njenom prevazilaženju. Zato su nam od značaja opcije koje omogućavaju predavanje u realnom vremenu,  gdje možemo ostvariti kolektivnu usmenu komunikaciju. Naravno, kao što je već pomenuto, jedan aspekt interaktivnosti jednostavno realizujemo razmjenom materijala putem mejla sa studentima”, kazala je ona.

Dekanka Rakočević navodi da na Građevinskom fakultetu intenzivno razmišljaju o načinu na koji bi mogao biti organzovan sistem ocjenjivanja u slučaju da vanredna situacija potraje.

„U ovom trenutku je važno da naši studenti redovno prate nastavu, da rade svoje individualne zadatke koje redovno dobijaju, a koje nastavno osoblje redovno provjerava i ocjenjuje, pa ukoliko bude neophodno, u saradnji sa odgovarajućim službama Univerziteta i predstavnicima studenata, biće definisani načini ispitivanja, kazala je ona.

„Moram napomenuti da je sada za sve nas važno da budemo odgovorni i da poštujemo preporuku - OSTANI DOMA!”, poručila je Rakočevićeva.

O. Đ.

 

Back to Top