Pandemija COVID 19 je pokazala da novo vrijeme traži novi profil zdravstvenih radnika, redefinisanje kurikuluma u programima obrazovanja, sa akcentom na preventivnim programima, kompetentnim da odgovore na ovakve izazove, što bi mogla biti tema na nivou organizacije visokog obrazovanja pri medicinskim fakultetima u evropskom regionu uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). To je ocijenio dekan Medicinskog fakulteta u Podgorici prof. dr Miodrag Radunović prilikom sastanka sa dr Hans Klugeom, regionalnim direktorom SZO za Evropu.
Dekan Radunović je informisao visokog zvaničnika da je Medicinski fakultet dao svoj doprinos u odbrani od COVID-a i na način da su studenti na samom početku pandemije pomagali zdravstvenim radnicima u Kol centru. Takođe, oni učestvuju u obilježavanju SZO dana, što je nedavno bio slučaj sa Nedjeljom imunizacije, kada su u tri crnogorska regiona radili na podizanju svijesti o značaju vakcinacije.
Kluge je prepoznao ideju saradnje u oblasti obrazovanja zdravstvenih radnika, kao izuzetno važnu, te najavio osnivanje mreže medicinskih fakulteta u evropskom regionu u kojoj će, kako je istakao, Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore svakako imati posebno mjesto i jednu od liderskih uloga.
Nakon sastanka, u amfiteatru Medicinskog fakulteta, Kluge je održao predavanje na temu „Evropski program rada SZO za Evropu, ulaganje u zdravlje, inovacije i znanje – put održivog razvoja”.
Predavanju su prisustvovali ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, predstavnici CANU, javnih zdravsvenih ustanova, članovi Vijeća Medicinskog fakulteta, studenti medicine, predstavnici medija.
Tokom svog izlaganja, dr Kluge posebno je istakao: „Pandemija naglašava hitnost potrebe za inovacijama u zdravstvu. Nove kompetencije, veća produktivnost, obezbjedjivanje uslova za veću motivisanost zdravstvenog kadra i sprečavanje njegovog odlivanja van Crne Gore, kontinuirano učenje i digitalna pismenost, nemaju alternative”.
On je posebno naglasio da je Covid-19 ubrzao upotrebu novih tehnologija. Pandemija je podstakla nove modele i mrežne platforme za daljinsko učenje. „Sa novom Vladom Crne Gore i tekućim radom na zdravstvenoj politici, otvorile su se mogućnosti za modernizaciju sistema korišćenjem digitalnih tehnologija, što je otvorilo mogućnost da Crna Gora postane regionalni lider u digitalnom zdravstvu u okvirima zapadnog Balkana”, dodao je on.
Na kraju, dekan Radunović je uručio Plaketu Klugeu za doprinos razvoju javnog zdravlja i afirmaciji akademske zajednice.
Sagovornici su se složili da bez inovacija i znanja, integracije i inkluzije nema savremenog zdravstvenog sistema.
O. Đ.