„Drago mi je što se u Crnoj Gori aktivno radi na promociji francuskoj jezika. Dani frankofonije nijesu namijenjeni isključivo onima koji govore francuski, već i za one koji dijele vrijednosti kao što su tolerancija i dijalog među kulturama, a koje čine temelj ovog pokreta“, kazala je ministarka nauke Sanja Damjanović na konferenciji ”Francuski jezik u međunarodnim odnosima”.
U radu skupa učestvovali su Stefan Lopez, stalni predstavnik Međunarodne organizacije Frankofonije (OIF) u Evropskoj uniji, Kristin Tudik, ambasadorka Francuske u Crnoj Gori, prof. dr Igor Lukšić i prof. dr Milica Pejanović Đurišić.
Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa savremenim trendovima u borbi za očuvanje višejezičnosti, i sa uslovima promovisanja francuskog jezika koji su neophodni kako bi se njegovala tradicija “jezika diplomatije”, koji sada koristi 274 miliona ljudi u više od 100 zemalja.
Budući da je u CERN-u francuski jedan od zvaničnih jezika, ministarka Damjanovićeva je iz svog iskustva govorila o značaju učenja ovog stranog jezika, koji nije samo jezik diplomatije, kako je istakla, već i jezik nauke, umjetnosti, muzike, plesa i arhitekture.
„Pristupanjem međunarodnoj organizaciji frankofonije naša zemlja se obavezala da podstiče učenje francuskog jezika u državnoj administraciji, posebno među diplomatama i njegovu upotrebu u međunarodnoj komunikaciji. S tim u vezi, u Podgorici je 2011. godine potpisan Memorandum između Vlade Crne Gore i Međunarodne organizacije frankofonije, Vlade Francuske, Luksemburga i Francuske zajednice u Belgiji kojim je definisana saradnja o sprovođenju višegodišnjeg programa učenja francuskog jezika u administraciji Crne Gore“, naglasila je ministarka Damjanović.
Prema njenim riječima, kursevi francuskog jezika, za zaposlene u državnoj upravi i Skupštini Crne Gore, čiji radni zadaci uključuju poslove međunarodne saradnje, počeli su u februaru 2016. godine i biće nastavljeni i u narednom periodu.
O. Đ.