Godinama prosvjetni radnici, roditelji i učenici upozoravaju da se na testovima, pismenim zadacima, eksternim maturama i maturskim ispitima koriste mobilni telefoni. Na Facebook grupi prosvjetni radnici prije dva dana objavljena je poruka sljedeće sadržine: „Upravo traje eksterni ispit iz Crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti. Koriste se mobilni telefoni. Vjerujem da Vi kao prosvjetni radnik koji je na strani pravde, istine i časti neće ćutati. Smatram da je ovo bruka i sramota za sve institucije, a posebno zbog djece koja nijesu sklona ovakvom načinu izrade testova. Nije prvi put…ali je vrijeme da se stane na kraj.” Prosvjetni radnici i roditelji kritikuju ovu pojavu i pozivaju Ispitni centar i Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta da reaguju u ovakvim slučajevima. Iz Ispitnog centra Crne Gore u izjavi za CdM kažu da duže vrijeme upozoravaju na ovaj problem. Da li je polaganje eksterne mature obesmišljeno?
„Eksterna provjera znanja učenika IX razreda, kao što znate, je u toku a sve je više reakcija učenika i roditelja na prepisivanje tokom provjere znanja“, saopštila je CdM-u direktorica Ispitnog centra Dragana Dmitrović.
Ona pojašnjava da je institucija na čijem je čelu utvrdila Uputstvo za realizaciju eksterne provjere znanja učenika na kraju trećeg ciklusa osnovne škole, Uputstvo za test administratore sa jasno postavljenim pravilima ponašanja učenika na eksternoj provjeri znanja.
„Na eksternoj provjeri znanja nije dozvoljeno da učenici: kasne, lažno se predstavljaju, otvaraju test-knjižice prije dozvoljenog vremena, koriste udžbenike, bilješke, listice ili drugi pomoćni materijal, prepisuju tuđa rješenja ili pokazuju svoja, koriste elektronske uređaje (mobilni telefon, pametni sat ili neki drugi elektronski uređaj za prenos informacija i pojedinačna sredstva koja su definisali autori testova), ukoliko to nije precizirano u uputstvu za određeni test, promijene učionicu i broj radnog mjesta, napuštaju učionicu u toku rada i vraćaju se da nastave, ne poštuju znak za početak i završetak provjere znanja, nečitko pišu, budu nepristojni u izražavanju, pišu/crtaju ono što se ne traži u zadacima/pitanjima i cijepaju stranice iz test-knjižice i na testu pišu svoje podatke ili nešto što bi ih moglo identifikovati“, kazala je Dmitrović.
Prema njenim riječima, Ispitni centar već godinama ukazuje na problem prepisivanja u školama i više puta smo upućivali pismo direktorima/icama škola u vezi navedene problematike, a radi odgovornog odnosa svih subjekata koji učestvuju u eksternim provjerama znanja.
„Ova dva dana nijesmo primijetili da je neko od učenika koristio telefon u toku polaganja testova“, rekla je za CdM direktorica podgoričke OŠ „Radojica Perović“ Snežana Dakić-Tomanović.
Član Sindikata prosvjete, bivši predsjednik podgoričkog sindikata Slobodan Savović za CdM kaže da je ovaj primjer zloupotrebe eksterne mature samo pojavni oblik hipokrize i licemjerstva ovog društva.
„Sjećamo se afera polaganja pravosudnog ispita i mnogih ispita na fakultetima uz pomoć naručenih pitanja i tehničkih pomagala, koje nijesu imale čak ni moralnu osudu, a kamo li zakonsku kaznu. Sumnjamo kao društvo u validnost mnogih diploma… i ima toga još. Sada taj nezakonit način verifikacije znanja se spušta i u osnovne škole… Ostaje da vidimo šta će biti sa vrtićima u budućnosti? Čini mi se da smo mi prosvjetni radnici u crnogorskom društvu kao ugrožena vrsta u rezervatu. Još jedino mi insistiramo na znanju moralu i vrednovanju sopstvenog truda. U ovom društvu još jedino učitelji vjeruju da je znanje i rad mjerilo društvenog uspjeha. Pitajte političare. Ne znam kako ću sjutra mojim učenicima reći učite djeco da biste uspjeli u životu. Osim prezira prema ovome nemam druga osjećanja“, istakao je za CdM Savović.
Predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta Stanka Vukčević naglašava da uz sve probleme koje prate naš obrazovni sistem, mobilni telefoni su postali takođe jedan od problema koji onemogućavaju učenicima da se usredsrede na nastavu, jer su navikli da stalno imaju telefon u rukama.
„Telefoni su uništili druženje i komunikaciju među učenicima. To je problem za sve subjekte obrazovnog sistema. Korišćenje mobilnog telefona na času smatra se težom povredom obaveza. Smatram da se to pitanje mora riješiti na nivou cijelog obrazovnog sistema, a ne da to rade škole pojedinačno ili da se nameće nastavnicima da oni traže izlaz iz takve situacije“, napominje ona.
Ona poručuje da nije teško riješiti problem ako je mobilni u upotrebi kod jednog ili dva učenika, već je problem kad vas tako sačeka pola odjeljenja.
„A da ne pričamo o situaciji kad se telefon zloupotrebljava za nastavne sadržaje, tu je potrebna velika pozornost i mudrost nastavnika da to spriječi“, zaključila je Vukčević u izjavi za CdM.
Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je najavilo da će ispitati navode da su prekjuče tokom eksterne provjere znanja iz crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti neki učenici devetih razreda prepisivali i koristili mobilne telefone.
Nakon objave informacije na pomenutoj Facebook grupi oglasili su se mnogi prosvjetni radnici koji upozoravaju da je toliki nesklad u nekim zaključnim ocjenama i ocjenama na maturi iz istog predmeta da bi se svako zdravorazuman zapitao – pa o čemu se ovdje radi, kao i da je simptomatično što se to godinama ponavlja kod nekih administratora.
Ima prosvjetnih radnika koji s pravom upozoravaju da su „nam takve i studije, sve na bubice“.
Neki smatraju da bi problem korišćenja mobilnih telefon prilikom provjere znanja mogao biti riješen tako što bi se instalirali ometači signala u svakoj učionici.
U svemu ovom je zabrinjavajuće što najgore prođu dobra djeca, te da je riječ o učestaloj praksi, upozoravaju nastavnici.
Među prosvjetarima ima i onih koji smatraju da treba ukinuti mature i završne ispite, te uvesti prijemne.
Problem korišćenja mobilnih telefona prilikom provjere znanja nije zanemarljiv, a cijelo društvo treba da je svjesno da se ovim „olakšicama“ najviše štete nanosi upravo učenicima i studentima.
Izvor. cdm.me