Centar za stručno obrazovanje: PRIPREMLJENO TRINAEST OBRAZOVNIH PROGRAMA

Centar za stručno obrazovanje uradio je13 obrazovnih programa, koji si usvojeni na sjednici Nacionalnog savjeta za obrazovanje. Oni su pripremljeni u skladu sa planom, usvojenom metodologijom i propisanom procedurom, uz podršku IPA projekta „Razvoj kvalifikacija stručnog obrazovanja u skladu sa potrebama tržišta rada ”, koji u Crnoj Gori realizuje konzorcijum čiji je glavni partner Particip GmbH, uradio.

To su: Tehničar automehatronike, nivoa IV1 iz sektora: Inženjerstvo, proizvodne tehnologije (Mašinstvo i obrada metala, Elektrotehnika i automatizacija i dr.) − podsektora Mehatronika; Automehaničar, nivoa III iz sektora: Inženjerstvo, proizvodne tehnologije (Mašinstvo i obrada metala, Elektrotehnika i automatizacija i dr.) − podsektora Mašinstvo; Autoelektričar, nivoa III iz sektora: Inženjerstvo, proizvodne tehnologije (Mašinstvo i obrada metala, Elektrotehnika i automatizacija i dr.) − podsektora Elektrotehnika; Tehničar za arhitekturu i dizajn enterijera, nivoa IV1 iz sektora Građevinarstvo i uređenje prostora − podsektora Uređenje prostora;  Tehničar za dekorisanje i aranžiranje prostora, nivoa IV1 iz sektora Građevinarstvo i uređenje prostora − podsektora Uređenje prostora; Tehničar za geodeziju, nivoa IV1 iz sektora Građevinarstvo i uređenje prostora − podsektora Geodezija; Farmaceutski tehničar, nivoa IV1 iz sektora Zdravstvo i socijalna zaštita − podsektora Zdravstvo;  Fizioterapeutski tehničar, nivoa IV1 iz sektora Zdravstvo i socijalna zaštita − podsektora Zdravstvo; Tehničar obrade drveta, nivoa IV1 iz sektora Poljoprivreda, prehrana i veterina − podsektora Šumarstvo; Operater obrade drveta, nivoa III iz sektora Poljoprivreda, prehrana i veterina − podsektor Šumarstvo; Pomoćnik pekara, nivoa II iz sektora Poljoprivreda, prehrana i veterina − podsektora Prehrana; Poslastičar, nivoa III iz sektora Turizam, trgovina i ugostiteljstvo, oblast ugostiteljstvo − podsektora Ugostiteljstvo; i Pomoćnik poslastičara, nivoa II iz sektora Turizam, trgovina i ugostiteljstvo, oblast ugostiteljstvo − podsektora Ugostiteljstvo.

Obrazovni programi su, kako ističu u Centru za stručno obrazovanje, u skladu sa zakonskom procedurom, urađeni na osnovu standarda zanimanja, standarda stručnih kvalifikacija i standarda kvalifikacija nivoa obrazovanja. Dokumenta su dobila pozitivna mišljenja od socijalnih partnera (Privredne komore, Unije poslodavaca, Zavoda za zapošljavanje i drugih relevantnih institucija), nakon čega su bila upućena na razmatranje sektorskim komisijama i nadležnom savjetu.

Na osnovu ovih dokumenata urađeni su nacrti navedenih obrazovnih programa, u skladu sa Metodologijom za izradu obrazovnih programa u srednjem stručnom obrazovanju koja je usvojena 2016. godine od strane Nacionalnog savjeta za obrazovanje. U radnim grupama bili su nastavnici srednjih stručnih i mješovitih škola, profesori sa fakulteta i predstavnici privrede koji su navedeni u referentnim podacima na kraju obrazovnih programa. U skladu sa situacijom izazvanom Covidom-19 i propisanim mjerama od strane NKT-a, radne grupe su, počev od 16. marta 2020. godine, radile online, korišćenjem aplikacije „Zoom“, kao i ostalih kanala elektronske komunikacije.

Predmete prirodne i društvene grupe, u okviru pojedinih obrazovnih programa, definisao je Zavod za školstvo.

Nakon izrade nacrta obrazovnih programa, upućen je javni poziv srednjim stručnim i mješovitim školama za davanje stručnog mišljenja o nacrtima predloženih programa, koji je bio objavljen na sajtu CSO-a. Nakon pristiglih mišljenja, Centar za stručno obrazovanje je iste predstavio radnim grupama i Zavodu za školstvo, nakon čega su primjedbe koje su smatrane osnovanim, uvažene i unijete u nacrt obrazovnog programa.

 

 

Back to Top