Centar izvrsnosti za biomedicinska istraživanja u Crnoj Gori (CEBIMER) povezao je istraživače Univerziteta Crne Gore i kliničare, odnosno naučnoistraživačke i kliničke laboratorije u Crnoj Gori, u zajedničkoj misiji da budu centralna institucija za biomedicinska istraživanja.
Riječ je o trogodišnjem projektu koji je započet u januaru ove godine, a fokusiran je na saradnju i sa naučnom dijasporom i sa partnerima, ali i na profesionalni razvoj mladih crnogorskih istraživača.
Rukovodilac hemijskih istraživanja u ovom projektu i nastavnik Prirodno-matematičkog fakulteta doc. dr Miljan Bigović kaže da je veliki broj naučnika koji su angažovani po svojoj naučnoj djelatnosti već prepoznat u domaćoj naučnoj javnosti, a njihova saradnja sa istraživačima iz regiona i inostranstva je još jedan stub na kojem počiva CEBIMER.
„U projekat su uključeni mladi istraživači − doktorandi, magistrandi, a u nekim radnim paketima biće aktivni i studenti osnovnih studija, koji će imati priliku da stiču iskustva i znanja kroz jedan ozbiljan istraživački rad. Pored Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju ,,dr Simo Milošević“ iz Igala, koji je nosilac projekta, parteneri su i dvije jedinice Univerziteta Crne Gore, Prirodno-matematički fakultet i Medicinski fakultet, zatim Klinički Centrar Crne Gore kao krovna zdravstvena institucija, FONTIS, Centar za ekotoksikološka ispitivanja, kao i Fondacija za promovisanje nauke PRONA“, rekao je on.
Projekat CEBIMER finansira Ministarstvo nauke Crne Gore, a ima 12 radnih paketa.
„Nažalost, situacija sa pandemijom je značajno usporila aktivnosti koje su predviđene gantogramom za prethodni period, za jedan dio radnih paketa koji su direktno zavisni od nabavke opreme i hemikalija“, istakao je Bigović.
Istraživači Prirodno-matematičkog fakulteta uključeni su u realizaciju četiri radna paketa, od kojih su za implementaciju bioloških i hemijskih istraživanja direktno odgovorni prof. dr Danilo Mrdak, rukovodilac bioloških istraživanja ,,DNK-mikrobiološki i hemijski barkoding“, i profesor Bigović, rukovodilac hemijskih istraživanja ,, Šifove baze“.
„Istraživački tim iz oblasti biologije bavi se ispitivanjima ljekovitog peloida iz Igala, poznat po visokom sadržaju minerala i biološki aktivnih organskih supstanci, a već dugi period se koristi u terapeutske svrhe. Potom slijede istraživanja biocenoze, koja je njegov sastavni dio. Cilj istraživanja tima pod rukovodstvom dr Mrdaka je standardizacija molekularno-bioloških metoda za diskriminaciju peloida, kao i vršenje komparativnih analiza i korelacija koncentracije za terapiju značajnih aktivnih supstanci i ’starosti’ peloida. Hemijska istraživanja fokusirana su na sintezu novih Šifovih baza (jedinjenja nastalih u reakciji aldehida ili ketona sa tiokarbohidrazidom). Dobar dio do sada poznatih i opisanih jedinjenja iz ove grupe je već pokazao značajnu antimikrobnu i antioksidativnu aktivnost, pa je ideja našeg tima dizajn strukturno novih Šifovih baza, njihova sinteza, optimizacija uslova reakcije i kompletna spektroskopska karakterizacija svakog novosintetisanog molekula“, ukazao je Bigović, bliže predstavljajući prvu godinu istraživanja na ovom polju.
U drugoj godini, dodaje on, u planu je sinteza koordinacionih jedinjenja odabranih Šifovih baza sa solima prelaznih metala, za koje bi takođe ispitivali biološke aktivnosti, u saradnjii sa kolegama sa Medicinskog fakulteta, koji su takođe dio projekta.
„U oba tima sa PMF-a angažovani su domaći istraživači, studenti ali i značajan broj kolega is Srbije i Bosne i Hercegovine“, rekao je Bigović.
On smatra da će se kroz ovaj projekat dobiti respektabilni i ozbiljni timovi, koji će, zasigurno, svojim aktivnostima doprinijeti vidljivosti Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta Crne Gore, i CEBIMER-a.
„U ovome vidimo i šansu da se Crna Gora još bolje pozicionira na mapi zemalja koje na naučni i istraživački rad stavljaju poseban akcenat“, zaključuje Bigović.
Kao podrška naučnoistraživačkim djelatnostima, u okviru ovog projekta je planirana i nabavka vrijedne i neophodne istraživačke opreme za laboratorije za Molekularnu biologiju i Organsku hemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu.
Izvor: ucg.ac.me