CDPR: U CRNOJ GORI SVAKE GODINE IZMEĐU 400 I 450 NOVOOBOLJELIH OD KARCINOMA DOJKE

Povodom Međunardnog mjeseca borbe protiv raka dojke koji se obilježava u oktobru, oglasilo Crnogorsko društvo za borbu protiv raka, saopštavajući da se u Crnoj Gori se svake godine registruje između 400 i 450 novooboljelih od ove teške bolesti. To su brojke iz posljednje godine za koju postoje tačni podaci, a to je 2016. Ukupan broj umrlih, takođe za navedenu godinu je preko 110.

Posljednjih dvadesetak godina u Crnoj Gori godišnje je umiralo od kancera dojke između 60 i 100 osoba, da bi od 2010. godine svake godine  taj broj bio veći od 100. Najmanje osoba umrlih od kancera dojke u ovom stoljeću je bilo 2003. i 2004. godine − 62 i 65.

„Bilans ne mora da bude ovakav, jer je ova bolest, kada se otkrije u ranoj fazi izlječiva. Zato stručnjaci podsjećaju na važnost samopregleda i preventivnih pregleda. Efekat liječenja, iako su u terapiji karcinoma dojke napravljeni značajni pomaci, direktno zavisi od stadijuma bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze i početka liječenja. Stoga je važno na vrijeme otkriti bolest. Pojava promjena na dojkama kod svake žene stvara paniku, ali je većina ovih promjena, srećom, benigne prirode. Prvi korak u ranom skriningu je samopregled. Stručnjaci kažu da samopregled treba da se radi već poslije 25. godine jednom mjesečno, najbolje poslije menstrualnog ciklusa. Ako ste u menopauzi, samopregled treba raditi uvijek istog datuma u mjesecu.

Nasljeđe se smatra najvažnijim faktorom rizika za mnoga oboljenja, a geni odgovorni za nastanak karcinoma dojke su BRCA 1 i BRCA 2. Ovi geni se inače nalaze u svim ćelijama, ali tek njihova mutacija izaziva ovo bolest. Žene koje su ih  naslijedile nose 80 odsto rizika da obole.

Kod više od polovine bolest se javlja do pedesete, a kod nekih i u tridesetim godinama.

Sumnjive promjene na dojkama su: otvrdline, čvorići ili zadebljanja; promjene veličine i oblika dojke; stvaranje jamica ili nabiranje kože dojke, svrab, ljuštenje pokožice ili osip na bradavici;  uvlačenje bradavice i  sekret iz bradavice.

Svaki od ovih znakova pojedinačno je razlog da obavezno odete na pregled. Preventivni pregledi kod hirurga-onkologa, preporučuju se jednom godišnje, a po njegovom savjetu i ultrazvuk. Od 40. godine trebalo bi povremeno uraditi i mamografiju, ali isključivo kada ljekar to preporuči“, stoji, pored ostalog, u saooštenju CDPR-a.

 

Back to Top