Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) svake druge godine, iz Fonda za podsticanje naučnog i umjetničkog podmlatka, dodijeljuje nagrade najboljim mladim stvaraocima za rezultate i ostvarenja u oblasti nauke i umjetnosti. Za 2019/2020. godinu nagrađeno je pet mladih stvaralaca, od kojih su sa Elektrotheničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore doc. dr Martin Ćalasan i dr Miloš Brajović.
Ćalasan je do sada učestvovao u realizaciji sedam naučnoistraživačkih projekata vršeći istraživanja primjene električnih mašina u proizvodnji električne energije iz energije morskih struja, optimizaciji rada električnih vozila, uticaju punionica za elektromobile na kvalitet električne energije, procjeni proizvodnje električne energije iz solarne energije i slično. Autor je brojnih naučnih radova, dobitnik je nagrade Ministarstva nauke za najuspješnijeg pronalazača - inovatora za najuspješnije inovativno rješenje u 2017. godini, zatim. većeg broja nagrada na međunarodnim i domaćim konferencijama.
Ćalasan naglašava da je za njega „nagrada CANU posebna, jer je to nagrada od najveće naučne institucije naše zemlje. To je nagrada koja uvažava cjelokupan naučni rad i motiviše za budućnost. Štaviše, kako je ovo nagrada koja se ne dodjeljuje svake godine, a na koju se mogu prijaviti svi mladi istraživači iz naše zemlje, onda je još veća čast i obaveza biti dobitnik iste. Međutim, nagrada CANU predstavlja i veliko priznanje za cijeli tim mojih koautora - kolega i studenata”.
Miloš Brajović je od sada publikovao 70 radova u renomiranim međunarodnim i domaćim časopisima i na konferencijama. Dobitnik je nagrade za najuspješnijeg naučnika do 30 godina života, koju mu je dodijelilo Ministarstvo nauke za 2018. godinu, kao i Plakete Univerziteta Crne Gore, za doprinos u broju publikovanih radova u renomiranim časopisima sa SCI/SCE liste u oblasti tehničkih nauka.
O značaju koji nagrada CANU ima za njega, Brajović ističe: „Imajući u vidu adresu sa koje dolazi, ova nagrada za mene ima poseban značaj, doživljavam je kao potvrdu da je pravac koji sam odabrao ispravan. Ova nagrada je dodatni izvor hrabrosti i podsticaj da istrajem u svojim nastojanjima da ostvarim vrhunske rezultate u nauci, što se nekako očekuje od mene, imajući u vidu da radim sa grupom koja je širom svijeta prepoznata po svojim naučnim doprinosima. Stoga, moram istaći da je ova nagrada rezultat timskog rada i da je ona prije svega nagrada TFSA grupe”.
„Bavljenje naukom ne donosi rezultate odmah, potrebno je vrijeme da se određena naučna oblast savlada, da se identifikuju otvoreni problemi, a još je više vremena potrebno uložiti da bi se mogli dati originalni doprinosi i isti eksperimentalno potvrditi. Iako je bavljenje naukom izvor velikog zadovoljstva, publikovanje u časopisima najvišeg ranga zna da bude mukotrpno i dugotrajno – uključuje zahtjevne i iscrpne krugove recenzija; u pitanju je proces koji nerijetko zna da potraje i preko godinu dana. To je nekako u suprotnosti sa ‘instant’ vremenom u kojem živimo, gdje svi hoćemo sve i to odmah. U nauci je takvo nešto nemoguće, a nagrade su tu da nas podsjete da je neko ipak prepoznao da je bar nešto od toga što smo napravili vrijedno, ili makar da to što smo uradili - obećava. Dakle, upravo je to za mene ova nagrada – obećanje koje dajem i obaveza koju preuzimam - da veći i bolji rezultati neće izostati u budućnosti. Posebno zadovoljstvo mi pričinjava činjenica da su čak dvije nagrade dodijeljene zaposlenima sa Elektrotehničkog fakulteta, što nas još jednom podsjeća na ulogu koji ova organizaciona jedinica ima u međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore”, dodaje Brajović.
Nagradu CANU dobili su i saradnici u nastavi sa Univerziteta Donja Gorica mr Balša Lubarda, mr Luka Rakojević, i mr Dušan Medin.
O. Đ.