Budva: SVEČANA KONFERENCIJA POVODOM JUBILEJA MANIFESTACIJE „DANI OBRAZOVANJA I UČENJA ODRASLIH

Danas je u Budvi otvorena svečana dvodnevna konferencija povodom jubileja manifestacije „XX Dani obrazovanja i učenja odraslih“.

V.d. generalne direktorice Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Marija Lalatović kazala je da su u proteklom periodu Ministarstvo i Centar za stručno obrazovanje ostvarili brojne vidljive rezultate u razvoju sistema obrazovanja odraslih u Crnoj Gori.

„ Zbog dinamičnog razvoja novih tehnologija danas, znanje i vještine koje smo stekli u redovnom siistemu obrazovanja više nisu dovoljni da bi dobili zaposlenje ili bili uspješni u svom poslu. U savremenoj ekonomiji stalno se otvaraju novi poslovi koj pred nama postavljaju posebne i drugačije zahtjeve u smislu posjedovanja novih znanja i vještina koji su potrebni za njihovo obavljanje. Proces cjeloživotnog učenja i usavršavanja sve više postaje kontinuiran proces bez obzira ne prethodno stečeno obrazovanje i životno doba čovjeka. Uspješan odgovor na nove izazove i poslove koje pred nama postavlja nova i sve više digitalizovana ekonomija jeste brži podsticaj i razvoj neformalnog sistema obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Neformalno obrazovanje nije više korektivni, već sve više postaje razvojni faktor obrazovanja. Zato moramo nastaviti da ga unapređujemo i radimo na inoviranju postojećih i izradi novih programa obrazovanja odraslih“, istakla je ona.

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković govorio je o značaju Festivala/Dana obrazovanja odraslih.

On je kazao da je u okviru obrazovanja odraslih urađeno dosta, posebno ako se uzme u obzir da se u Centru samo četiri zaposlena bave ovim segmentom obrazovanja. Pored ostalog, udovoljava se potrebama crnogorske privrede da im se u što kraćem periodu obezbijedi neophodna radna snaga. Jer, formalno obrazovanje daje kadrove nakon dužeg perioda. Uspostavljen je i sistem da diploma i sertifikat imaju istu težinu na tržištu rada.

Rukovoditeljka Odjeljenja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje Ljiljana Garić izlagala je temu  „Obrazovanje odraslih, u Crnoj Gori – juče, danas, sjutra“.

Ona je kazala da su ciljevi ove manifestacije: predstavljanje značajnih aktivnosti, promocija značaja obrazovaja i učenja odraslih; promocija obrazovne ponude organizatora obrazovanja odraslih; organizacija edukativnih aktivnosti za različite ciljne grupe; razmjena informacija, ideja i dobre prakse u cilju unapređenja obrazovanja odraslih; jačanje saradnje sa partnerskim institucijama i licenciranim organizatorima obrazovanja odraslih.

Garić je ocijenila da je u proteklom periodu ostavren značajan napredak. To pokazuju podaci da se od 12 programa za obrazovanje odraslih, koliko ih je bilo 2005. godine, stiglo do 148 2020. godine.

Kada je riječ o programima obrazovanja za sticanje ključnih kompetencija, 2005. godine bila su samo tri, a 2020. 133. Realizuju se i veoma značajni programi za stručno usavršavanje zaposlenih.

Licenciranih organizatora obrazovanja odraslih do 2010. godine bilo je u centralnoj regiji 28, južnoj četiri, dok ih u sjevernoj regiji nije bilo.

U centralnoj regiji danas ih je 76, južnoj 15, a sjevernoj 31. Takođe, do 2005. godine bilo je 36 andragoško osposobljenih nastavnika, a danas ih je 1.420.

EPALE kontakt osoba za Crnu Goru Gordana Bošković upoznala je učesnike sa  ulogom EPALE projekta u promociji cjeloživotnog učenja koji se u Crnoj Gori relaizuje od 2016. godine.

Održana je i radionica o promociji obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja u narednom periodu.

Konferencija nastavlja rad sjutra.

Lj. V.

 

 

Back to Top