Budva: ETF FORUM ZA OSIGURANJE KVALITETA U STRUČNOM OBRAZOVANJU

U Crnoj Gori je fokus na uspostavljanju fleksibilnog sistema obrazovanja koji se brzo prilagođava promjenama na tržištu rada i realizuje se u digitalnom okruženju koji daje jednake mogućnosti mladima i odraslima da steknu znanja, vještine i kompetencije za lični u profesionalni razvoj koji je pokretač inovacija i preduzetništva. U tom cilju pratimo i ugrađujemo u naše dokumente i aktivnosti preporuke nadležnih tijela Evropske komisije, kazao je ministar prosvjete Miomir Vojinović, otvarajući ETF (Evropska fondacija za obuku) Forum za osiguranje kvaliteta u stručnom  obrazovanju: posjeta kolega, koji se održava u Budvi.

Domaćini posjete su Centar za stručno obrazovanje, kao institucija koja je  članica Foruma za Crnu Goru, i Ministarstvo prosvjete Crne Gore. Fokus je na mjerama za obezbjeđenje kvaliteta u vezi sa eksternom evaluacijom srednjih stručnih škola.

Ministar je istakao da se u cilju unapređenja sistema stručnog obrazovanja posebna pažnju poklanja partnerstvu sa realnim sektorom.

„Kako bi se obrazovanje više povezalo sa tržištem rada, u školama se stvara okruženje koje omogućava razvijanje kritičkog mišljenja, inovativnosti, kreativnosti, spremnosti za timski rad, saradnju i poštovanje drugog. Nastava u školama je stručno zastupljena, dok je kadar koji obavlja vaspitno-obrazovni rad odgovarajućeg nivoa obrazovanja i profila“, ocijenio je on, i dodao da se razbijaju predsrasude o stručnom obrazovanju i ono sve više postaje prvi izbor učenika, što potvrđuju i podaci.

„Imperativ za naredni period je stalno praćenje i unapređenje kvaliteta procesa nastave u skladu sa propisima i evropskim sistemom obezbjeđenja kvaliteta stručnog obrazovanja. Radiće se na razvijanju alata za istraživanje tržišta rada kako bi se utvrdilo koje vještine i kvalifikacije nedostaju, na razvoju deficitiranih kvalifikacija i digitalnoj razmjeni iskustava. Upoznavanje dobrih praksi regiona i šire je važna karika u uspostavljanju kvalitetnog sistema stručnog obrazovanja i Ministarstvo će tome posvetiti dužnu pažnju“, naglasio je ministar Vojinović.

Učesnike je pozdravio i direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković. On je podsjetio na projekte koji su odrađeni u saradnji sa Evropskom fondacijom za obuku (European Training Foundation), pored ostalih, Uspostavljanje sistema dualnog obrazovanja; Kontinuirana podrška profesionalnom obrazovanju nastavnika, Obezbjeđivanje kvaliteta u stručnom obrazovanju i Profesionalna orijentacija.

On je naglasio da će se na ovom skupu razgovarati o novoj metodologiji za eksternu evaluaciju koja se u Crnoj Gori počela primjenjivati prije nekoliko mjeseci, ali to ne znači, kako je kazao, da se ona ne može u hodu unapređivati i uskladiti sa dobrim primjerima.

Učesnike je pozdravila i v.d. direktorica Zavoda za školstvo Biljana Joksimović. Ona je kazala da sveukupne promjene dovode do bržih promjena i prebražaja u sadržaju i karakteru  ljudskog rada, pa i u obrazovanju, te da su, uprkos tome što se svijet brzo mijenja, škole još uvijek prilično zatvoreni sistemi, u  njihov rad teško ulaze inovacije.

„Aktuelna strategija razvoja svijeta trasira moguće promjene i u obrazovanju. A ono se nalazi u specifičnoj situaciji, jer priprema kadrove, ne samo za današnjicu, već i za budućnost. Menadžment kvaliteta, kontinuirano praćenje, kontrola kvaliteta, interno mjerenje kvalieta, proces eksterne avaluacije su sredstva putem kojih se obezbjeđuje proces osiguranja kvaliteta. U razvijenim zemljama postoje pozitivna iskustva o tome kako efikasno pratiti kvalitet škola i potrebno ih je koristiti“, kazala je Joksimović.

Ona je naglasila da je važan zadatak u našoj zemlji da se ukaže na samovrednovanje škola.

„Osim toga, zaključak je da nam nakon eksterne evaluacije škole ostaju usamljene, tj. da probleme koje smo uočili same rešavaju, tako da smo na putu da pripremimo tim koji će služiti za podršku školama kako da prevaziđu probleme na koje su naišli uz stručnu, efikasnu podršku zaposlenih u Zavodu za školstvo i Centru za stručno obrazovanje“, istakla je direktorica Zavoda.

Prisutne je pozdravio i Xavier Matheu de Cortada, direktor ETF-a i privremeni direktor Knowledge Hub sektora, koji se onlajn uključio, dok je agendu i ciljeve skupa predstavio Mounir Baati, viši specijalista za obezbjeđenje kvaliteta u stručnom obrazovanju ETF-a.

O strategiji stručnog obrazovanja u Crnoj Gori govoril su načelnik Direkcije za planiranje i implementaciju EU fondova Marko Vukašinović i samostalna savjetnica za međunarodne odnose u Centru za stručno obrazovanje Ivana Vučinić

Sistem obezbjeđenja kvaliteta u Crnoj Gori predstavio je rukovodilac odjeljenja za kvalitet u Centru za stručno obrazovanje Vladislav Koprivica.

Samostalni savjetnik za obezbjeđenje kvaliteta u Centru za stručno obrazovanje Ivan Marković prezentirao je mjere za osiguranje kvaliteta za ocjenu od strane kolega i povratne informacije: eksterna evaluacija pružalaca usluga.

Skup se održava danas i sjutra u hotelu „Avala“ .   

U njegovom radu učestvuje oko trideset stručnjaka iz oblasti obezbjeđenja kvaliteta u stručnom obrazovanju iz država kandidata za članstvo u EU, zemalja Mediterana i sa Bliskog istoka. Događaj organizuje i finansira Evropska fondacija za obuku (European Training Foundation).

Lj. V.

Back to Top