BIOTEHNIČKI FAKULTET U MEĐUNARODNOM PROJEKTU SUZBIJANJA PRIJETNJI OD BOLESTI KOJE PRENOSE KOMARCI

Da pandemija SARS CoV 2 nije jedina prijetnja, posebno na području Mediterana, već i bolesti koje mogu prenositi vektori, imala je u vidu  Međunarodna agencija za atomsku energiju iz Beča (IAEA) koja je nedavno pokrenula novi međunarodni projekat, u kojem učestvuje i Biotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG), saopšteno je iz te ustanove.

Opasnost koju predstavljaju vektori, prije i iznad svih komarci, koja je postojala ranije i koja će se nastaviti i poslije aktuelne pandemije, bila je osnova za nastavak saradnje, nakon projekta realizvanog od 2016. do 2020. godine, gdje su pored naučnika iz Crne Gore, uključene bile i kolege iz Italije, Francuske, Portugala, Grčke, Albanije, Kipra, Srbije i Turske.  Ovaj projekat, pod imenom „Uspostavljanje programa genetske kontrole za invazivne komarce Aedes”, takođe je finasirala IAEA.

Tokom perioda saradnje, tačnije 2018. i 2019. godine saradnici Biotehničkog fakulteta, uz rukovodstvo doc. dr Igora Pajovića,  sproveli su MRR mark-release-recapture eksperimente (obilježi, pusti, ponovo uhvati),  na Luštici i na taj način pozicionirali Crnu Goru u grupu dva zemalja u kojima se koriste sterilisani komarci u svrhu smanjenja prirodnih populacija, odnosno suzbijanja komaraca (po gradaciji od nivoa nula / početak do nivoa tri / efektivna upotreba SIT - Sterile Insects Technique).

Novi projekat pokrenut je 18. februara, a trajaće od 2021. do 2023. godine. U njemu učestvuju i kolege iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kirgistana, Uzbekistana i Španije.

O. Đ.  

 

Back to Top