Od početka ove studijske godine gostujuća predavanja i posjetu Biotehničkom fakultetu Univerziateta Crne Gore imali su profesori sa visokoobrazovnih ustanova u Atini i Zagrebu.
Prof. dr Stamatina Kallithrake sa Poljoprivrednog fakulteta u Atini održala je predavanja o vinarstvu u Grčkoj (istorija, sadašnje stanje i perspektive), te prezentovala rezultate naučnoistraživačkog rada iz oblasti polifenola grožđa i vina. Predavanju su prisustvovale kolege sa Biotehničkog fakulteta, studenti Master studija Voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, mladi saradnici sa Biotehničkog fakulteta i kolege iz kompanije 13. Jul - Plantaže koji se bave vinarstvom. Sa stručnjacima iz Centra za vinogradarstvo, voćarstvo i vinarstvo razgovaralo se o mogućim oblicima naučne saradnje. Profesorica Kallithrake je upoznata sa stanjem u vinarskom sektoru Crne Gore, uz ostalo i kroz posjete vinarijama koje se nalaze u Oglednom imanju Biotehničkog fakulteta u Lješkopolju i dvije vinarije Kompanije 13. Jul – Plantaže (Stari podrum i Šipčanik). Ona je imala priliku i da posjeti Crmnički subregion. Profesorici iz Grčke predstavljena su autetntična autohtona vina iz Crne Gore. Dogovoreni su modeli dalje naučne saradnje i definisan je plan za uzvratnu posjetu profesora sa Biotehničkog fakulteta kolegama sa Poljoprivrednog fakulteta u Atini.
Biotehničkom fakultetu boravile kolege iz Grčke sa Univerziteta West Attica u Atini prof. dr Adnan Sehande i prof. dr Alexandra Evangelou i tehnički saradnik Arxchontoula Chatzilazarou. Tim povodom bilo je riječi i o tekućim projektima, međunorodnoj aktivnosti i nastavku dalje saradnje. Nakon toga gosti su obišli većinu laboratorija na Biotehničkom fakultetu i Ogledno imanje ,,Lješkopolje“ koje, sa približno 22 ha aktivnih vinograda, predstavlja stručnu, naučnu i nastavnu bazu Fakulteta, u prvom redu vinogradarstva, vinarstva i voćarstva, ali i drugih oblasti poljoprivrede. Posjetili su i vinski podrum kapaciteta 500 hl koji je najstariji poluindustrijski vinopodrum u Crnoj Gori, sagrađen 1956. godine i da degustiraju već dobro poznate proizvode, vino Vranac i domaću lozovu rakiju.
S obzirom da se značajan segment rada kolega iz Atine odnosi i na fizička i hemijska svojstva maslinovog ulja i vina, nakon Podgorice nastavili su, u organizaciji prof. dr Biljane Lazović, boravak u Baru, u Centru za suptropske kulture. Kolege iz Grčke su upoznate sa istorijatom Centra, oblastima koje pokriva, aktivnostima i projektima koji se realizuju, kao i nastavnim programima. Gosti su obišli laboratoriju za analize maslinovog ulja, sobu za panel, laboratoriju za molekularne analize i kulturu tkiva i kolekciju masline u sudovima.
Tokom boravka održano je predavanje studentima master studija – Rasadničarstvo. Gosti iz Grčke su obišli kompaniju „Barska uljara” u Starom Baru, koja se bavi preradom ploda masline i proizvodnjom maslinovog ulja brenda „Barsko zlato”'. Doktorand Biotehničkog fakulteta mr Marija Markoč upoznala je goste sa radom kompanije i procesom proizvodnje, kao i svojim interesovanjem da se bavi otpadom od prerade masline. U uljari je organizovana mala degustacija maslinovog ulja iz proizvodnje.
Na stručnom usavršavanju boravile su dr sc. Kristina Svržnjak i dr sc. Sandra Kantar sa Visokog gospodarskog učilišta – Križevci iz Hrvatske u organizaciji rukovodioca projekta prof. dr Aleksandre Despotović. Tokom boravka razmjenjena su iskustva u prijavi, sprovođenju i praćenju međunarodnih projekata. Studentima treće godine smjera Biljna proizvodnja prezentovane su aktivnosti VGUK, sa posebnim naglaskom na mobilnost studenata, koja je veoma zastupljena, posebno od momenta učlanjenja Hrvatske u EU.
Studentima prve godine studijskog programa Animalna proizvodnja predstavljeni su izazovi u visokom obrazovanju za vrijeme pandemije COVID-19 i socijalne izolacije.
Sa studentima master studija Agrobiznis i ruralni razvoj profesori su razmijenili iskustva i o savremenim temama kao što su hackatoni, climathoni i ruralni hubovi na kojima su profesori i studenti sa VGUK intenzivno učestvovali u toku 2020.godine.
U okviru istog projekta na Biotehničkom fakultetu su boravile i dr. sc. Renata Erhatić i Dušanka Gajdić, univ. spec. oec.
Erhatićeva je putem Zoom platforme realizovala je predavanja iz oblasti Ljekovitog bilja studentima na primijenjenim studijama u Bijelom Polju iz predmeta: Tehnologija gajenja ljekovitog bilja i Samoniklo kontinentalno ljekovito bilje.
Pored nastave, mentorka dr Jasmina Balijagić je organizovala posjetu rasadniku Bećović u Dinoši, koji se bavi proizvodnjom eteričnih ulja, ruzmarina, pelina, smilja, lavande.
Gajdićeva je održala predavanja studentima treće godine Biljne proizvodnje iz predmeta Tržište poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, a putem Zoom platforme održana su predavanja i studentima master studija Agrobiznis i ruralni razvoj iz predmeta Agromarketing.
Sva gostujuća predavanja održana su u okviru Erasmus+ međunarodnog programa.
O. Đ.