BEZ MUZIČKE AKADEMIJE BEZAMISLIVA JE MUZIČKA SCENA CRNE GORE

Dekan Muzičke akademije Univerziteta Crne Gore (UCG) mr Bojan Martinović izjavio je za sajt UCG da analize tržišta rada posljednjih godina pokazuju trend visokog stepena zapošljavanja kadrova sa te akademije u svim segmentima muzičkog života, od obrazovnih (osnovne i srednje škole svih profila, usmjerene niže i srednje muzičke škole, kursevi, vrtići, radionice, masterklasovi), preko uredničkih (radio, televizija, dnevne novine i časopisi), do izvođačkih (simfonijski orkestar, vojni orkestar, ansambli svih vrsta i žanrova).

“Muzička akademija distribuira gotovo cijelokupni kadar koji se tiče muzičke umjetnosti. Bez naših profesora i studenata nezamislivo je postojanje bilo kakve muzičke scene. Nezamislivo je i postojanje samih institucija, jer da Muzička akademija nije dala neke od najblistavijih izdanaka, sa sigurnošću mogu reći da danas ne bismo imali ni Crnogorski simfonijski orkestar, kadar u  nižim i srednjim školama, muzičke producente, urednike na televizijama i radiju itd. Nijedan veliki muzički projekat u Crnoj Gori posljednjih 40 nije realizovan bez naše pomoći”, istakao je Martinović.

On je ukazao i da još uvijek postoji ogroman prostor za uključivanje studenata i profesora u rad Crnogorskog simfonijskog orkestra, obrazovnih i kulturnih ustanova. “Zašto bi naši studenti bili konkurentni u nekom Parizu ili Beču, ali ne i u Podgorici, Kotoru ili bilo kojem gradu Crne Gore? Moramo ih ohrabriti da ostanu i da u svojoj zemlji ostvare svoj puni kreativni potencijal, ali i učine Crnu Goru još plodnijim tlom za razvoj umjetničke muzike. Vjerujem da  dolaze nova vremena u kojima  ćemo svi zajedno na partnerskim osnovama graditi bolju i produktivniju muzičku scenu. Crna Gora ne može sebi da priušti luksuz nekoordinisanog rada njenih ključnih i krovnih institucija. Institucije moraju biti važnije od ljudi, a ljudi koji njima rukovode moraju biti dalekovidi u pogledu saradnje i koordinacije projekata i dostignuća važnih za crnogorski muzički život. Takvo stanje treba poboljšati, a ovu protočnost kadrova i potreba, pa i projekata, učiniti što boljom, svakodnevnom, rutinskom, normalnom činjenicom protočnosti, komunikacije, prelivanja kadrova u oba pravca”, smatra Martinovć.

U toku je naučni projekat “Muzičko nasljeđe Crne Gore – muzičke prakse Crne Gore i njihov potencijal” koji obezbjeđuje novo sagledavanje naše muzičke baštine i njeno oživaljavanje kroz apikativne aspekte do sada neprimjenjivane u Crnoj Gori. Kroz saradnju etnomuzikologa, teoretičara muzike i stvaralaca u polju muzičke umjetnosti daće se doprinos  daljoj prezervaciji i afirmaciji muzičkog nasljeđa, u novim tumačenjima.

“Muzička akademija, kao nosilac projekta, planira da radi na umrežavanju sa istraživačima i istraživačkim zajednicama i ustanovama koje promovišu muzičku baštinu, i koje bi svojim stručnim mišljenjem i savjetima doprinijele pitanjima primjene našeg muzičkog nasljeđa (na području kulturnog turizma, obrazovanja, muzikoterapije, marketinga i sl.), a sve u cilju njegovog očuvanja i konzerviranja. Kao jedina članica Naučne mreže Crne Gore, licencirana je za naučna istraživanja koja bi bila reprezentativna iz oblasti muzike uopšte, pa samim tim i muzikologije i etnomuzikologije, dok u regionu tu ulogu nose instituti.  U okviru propisanih aktivnosti je organizovanje naučnog skupa ‘Muzičko nasljeđe Crne Gore – muzičke prakse Crne Gore i njihov potencijal’, koji će okupiti renomirane istraživače, što će donijeti crnogorskoj kulturnoj istoriji, studijama kulture, istoriji i teoriji umjetnosti Crne Gore nova tumačenja i poglede”, poručio je, uz ostalo Martinović.

Priredila O. Đ.

Back to Top