ASISTENTI U NASTAVI TRAŽE UGOVOR O RADU NA NEODREĐENO

Preko 200 asistenata koji pomažu u nastavi djeci sa smetnjama u razvoju zatražilo je od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i medija da dugoročno riješi njihov radno-pravni status na osnovu čega bi sa njima bilo moguće zaključivanje ugovora o radu na neodređeno.

U posljednjih nekoliko godina u Crnoj Gori je na ovim poslovima angažovano oko 320 osoba i taj broj se, kako oni tvrde, ne mijenja. Asistenti ukazuju da se, s druge strane, povećava djece kojoj je potrebna njihova pomoć.

Postojeći Zakon o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama predviđa da sa asistentima budu potpisivani ugovori na određeno vrijeme  – samo za vrijeme trajanja nastave u školama i predškolskim ustanovama.

Asistenti smatraju da to treba promijeniti i da se sa njima može zasnivati radni odnos na neodređeno vrijeme, s obzirom na to da se radi o radnim mjestima koja su sistematizovana i za kojima postoji trajna potreba.

Kako Zakon o radu propisuje ugovor o radu na određeno vrijeme samo kao izuzetak i ograničava uslove kada se može zaključiti, kao i vrijeme na koje se može zaključivati u kontinuitetu, asistenti mole Ministarstvo da razmotri njihovu molbu, da bi njihova prava bila izjednačena sa ostalim zaposlenim u vaspitno-obrazovnim ustanovama, ali i drugim osobama u radnom odnosu u Crnoj Gori.

Ovim izmjenama, kako objašnjavaju u dopisu koji je potpisalo 212 asistenata, ne bi bili u nepovoljnom položaju u odnosu na ostale zaposlene u vaspitno-obrazovnim ustanovama. Isti dopis je dostavljen i Sindikatu prosvjete, kao i bivšem ministru prosvjete Damiru Šehoviću koji sada obavlja funkciju predsjednika skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport.

Asistenti su i ranije tražili promjenu radno-pravnog statusa, ali im je iz Ministarstva prosvjete saopštavano da su njihovi zahtjevi nemogući i nelogični.

U toku ove školske godine, za vrijeme onlajn nastave koja je trajala većinu vremena, i odnosila se na većinu djece u Crnoj Gori, asistenti su takođe djeci pružali podršku na daljinu, na šta su roditelji ukazivali tražeći da se to promijeni jer nije ni dovoljno ni adekvatno za njih. Tada je iz Ministarstva prosvjete objašnjeno da asistenti ne mogu ići po kućama zbog epidemiološke situacije u zemlji, ali da mogu da pruže onlajn podršku.

Iz Ministarstva prosvjete objasnili su da se za svako dijete sa poteškoćama izrađuje individualni obrazovni program i u okviru njega se definiše koje su to, ne samo obrazovne potrebe, nego i emocionalne i socijalne. Sve to se koncipira u okviru tog plana, a određuje se i obim podrške koju asistent pruža. Posao asistenta koordinira i definiše vaspitač, nakon toga učiteljica i predmetni nastavnici zajedno sa stručnom službom škole.

Izvor: roditelji.me

 

 

Back to Top