Anketa o fizčkoj aktivnosti učenika u Ulcinju: INTERNET VAŽNIJI OD SPORTA

Imajući u vidu značaj fizičkih aktivnosti za učenike, na teritorije opštine Ulcinj uradili smo anketu među učenicima osnovnih i srednjih škola kojom je obuhvaćeno 8,58 odsto djevojčica i 42,42 odsto dječaka.

Poražavajući je podatak da većina  njih, tj. 51,51 odsto smatra da je bolje biti bez uslova za sportske aktivnosti nego bez internata. Ipak, ohrabruje činjenica da dosta njih i dalje smatra da je važno biti sportski aktivan.

Na pitanje da li imaju problema sa zdravljem, 77,77 odsto ispitanih je reklo da nema, 3,3 odsto su dijabetičari, 10,10% su astmatičari a 10,10% ima kardiovaskularne probleme.

Zabrinjava podatak da je 19,19 odsto ispitanih na pitanje kako se osjeća na času fizičkog, izrazilo nezainteresvanost, 58,58 odsto njih se osjeća vrlo dobro, a 23,23 odsto dobro. Čak 25,25 odsto anketiranih nema dnevno nikakve fizičke aktivnosti, a samo 10,10 odsto je više od dva sata dnevno fizički aktivno, dok je 20,20 % učesnika dnevno fizički aktivno dva sata, a 45,45 odsto sat vremena.

Na pitanje na kojim vannastavnim aktivnostima učestvuju, 39,39 odsto se izjasnilo da je to sport, 28,28 odsto da su to strani jezici, 18,18 odsto matematika i 15,15 informatika.

Takođe, 71,71 odsto ispitanika kaže da ima dozvolu da se bave fizičkim aktivnostima, a 29,29 odsto da nema. To navodi na zaključak da svijest o važnosti fizičkih aktivnosti treba razvijati ne samo kod djece nego i kod roditelja.   Nevjerovatan je i zabrinjavajući  podatak da svoje slobodno vrijeme anketirani provode najviše na društvenim mrežama, njih 43,43 odsto, 29,29 odsto njih se izjasnilo  da u slobodno vrijeme čitaju, a samo 28,28 odsto njih bavi se sportom.

Podatak da čak 80,80 odsto anketiranih  ima 60 kg ukazuje da bi sa djecom osim o važnosti fizičke aktivnosti trebalo razgovarati i o tome koliko je bitna  zdrava ishrana, jer očigledno imamo sve više generacija koje se bore sa gojaznošću a što dovodi do zdravstvenih problema. Naime, osim što puno koriste računar mlade generacije sve više vremena provode ispred televizora. Čak 68,68 odsto ispitanika kaže da su više od tri sata dnevno ispred televizora, a samo 5,5 odsto njih je oko sat vremena ispred televizora.

Sve ovo ukazuje da tjelesni razvoj djece ide u pogrešnom smjeru zato je neophodno razvijati svijest i kod njih, ali i kod roditelja, o neophodnosti fizičke aktivnosti,  ali i o važnosti zdrave ishrane, kao i o medijskoj pismenosti.

 

Nevila Brisković,

profesorica fizičkog vaspitanja,

OŠ “Marko Nuculović”, Ulcinj

Back to Top