Prodekan za međunarodnu saradnju na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Boban Melović iznio je o svoje iskustvo sa poslednje dvije akademske razmjene, iz Poljske i Bugarske, definisao ulogu mobilnosti kada je riječ o profesionalnom unapređenju, ali i naveo konkretne pozitivne primjere koji su se odrazili na njegov rad.
„Mobilnost je danas sastavni dio profesionalnog razvoja, bilo da ste profesor ili student. Za razliku od perioda od prije dvadesetak godina kada sam bio student i kada su mogućnosti za razmjenu bile vrlo ograničene, danas je stanje značajno unaprijeđeno. Tako sam u toku 2019. godine imao priliku da posredstvom Erasmus+ programa mobilnosti boravim na University of Applied Sciences u Poljskoj, kao i na D. A. Tsenov Academy u Bugarskoj. Osim održanog većeg broja predavanja studentima dodiplomskih i postdiplomskih studija iz oblasti brend menadžmenta, marketing menadžmenta i preduzetničkog biznisa, bilo je i drugih aktivnosti. Tako sam imao priliku da učestvujem i u Erasmus+ Staff Training Week-u i na taj način predstavim UCG i Ekonomski fakultet, ali i da čujem mnogo važnih informacija o drugim univerzitetima iz više od 20 zemalja Evrope, koje su bile učesnice tog događaja”, kazao je Melović za sajt UCG.
Prema njegovim riječima, iskustva sa ovih i sličnih programa razmjene su od izuzetne važnosti.
„Ove mobilnost su, bez sumnje, bile sjajna prilika da čujem druge ideje, načine rada i da ih kompariram sa onim kako se radi kod nas. Značilo mi je da vidim i osjetim kako je raditi u drugoj zemlji, po drugačijem sistemu obrazovanja i uređenja. U Poljskoj sam naučio dosta o realizaciji praktične nastave i tome kako je suštinski treba sprovoditi. Sa druge strane, iskustvo iz Bugarske je pokazalo da jedno malo i prilično nerazvijeno mjesto, koje ima univerzitet, ciljano osmišljenom strategijom koja fokus stavlja na međunarodnu razmjenu, može obezbijediti prepoznatljivost i konkurentnost na širem području i imati gostujuće profesore i studente na razmjeni širom svijeta. Studentima sam prenio svoje višegodišnje iskustvo rada, a za uzvrat sam dobio energiju kao motivaciju za dalji rad. Uz to, upoznao sam i ostao u kontaktu sa većim brojem kolega profesora, ne samo onim koji su me dočekali na matičnim institucijama, nego i onima koju su u istom periodu boravili na razmjeni. Lijepo je održavati kontakte sa kolegama iz Turske, Njemačke, Austrije, Češke, Litvanije, Danske, Gruzije, Azerbejdžana, ali i Južne Afrike i Maroka. Upravo su te relacije uspostavljene na navedenim mobilnostima. Ono što posebno raduje je što su sa tih mjesta potekle i inicijative za neke nove saradnje, uspostavljanje novih partnerstava univerzitetske razmjene, pisanje naučnih radova i sl.”, priča Melović.
Segment razmjene koji je posebno izdvojio je bilo upoznavanje sa novim edukativnim programima, novim predmetima, kao i savremenom opremljenošću univerzitetske biblioteke, koja ima potpuno digitalizovanu platformu prilagođenu korisnicima, što značajno unaprijeđuje mogućnosti istraživanja i rada i doprinosi akademskoj zajednici. Mobilnosti su pokazale da je moguće unaprijediti svoj način rada i kurikulum predmeta, ali i napraviti internacionalizaciju povezivanjem preko virtuelnih platformi, razmjenom ideja, uključivanjem kolega iz inostranstva u rad sa našim studentima ili sprovođenjem zajedničkih istraživanja.
„Kao univerzitetski profesor, kroz mobilnost imate mogućnost da pokažete da naši profesori ne zaostaju, niti su izolovani od onoga što se dešava u Evropskoj uniji i drugim razvijenim zemljama, da možete da se usavršavate i da sa kolegama iz inostranstva sarađujete ravnopravno”, zaključio je Melović.
Priredila O. Đ.