„Tanko poju...“: DOPRINOS OBOGAĆIVANJU MUZIČKE LITERATURE

Nedavno je u izdanju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica objavljena zbirka „Tanko poju...“ autora Žarka Mirkovića, čiji je cilj afirmacija muzičkog nasljeđa naše zemlje. Tim povodom razgovarali smo sa urednicom ovog izdanja Nadicom Vukčević.

Kako biste predstavili ovo ne baš tipično izdanje?

Najnovije izdanje Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica jeste zbirka narodnih pjesama iz Crne Gore – Tanko poju – koje je odabrao i za troglasni dječji ili ženski hor priredio kompozitor, akademik, Žarko Mirković. Zbirka sadrži 15 pjesama iz svih krajeva Crne Gore čije tekstove prate odgovarajući notni primjeri. U izradi zbirke učestvovala je i kompozitorka Nina Perović, dok je Suzana Pajović uradila dizajn i grafičko oblikovanje. Zbirka jeste posebno izdanje, vrijedna notna sveska, i nadamo se da će lako naći put do svojih potencijalnih korisnika.

Zašto se Zavod odlučio na njegovo objavljivanje?

Zavod je već počeo sa izdavanjem prvih udžbenika za muzičke škole – od 2016. godine u kontinuitetu su izdata 4 udžbenika za prva četiri razreda osnovne muzičke škole – Muzički koraci 1, 2, 3 i 4, a od ove školske godine u upotrebi su udžbenici Solfeđo za prvi i drugi razred srednje muzičke škole i Harmonija sa harmonskom analizom za drugi i treći razred srednje muzičke škole za muzičke izvođače, oba u elektronskom izdanju.

Objavljivanjem zbirke narodnih pjesama iz Crne Gore – Tanko poju ‒ smatramo da nastavljamo  da dajemo značajan doprinos obogaćivanju muzičke literature sa nacionalnom tematikom i time podstičemo aktivno bavljenje i očuvanje kulturne baštine našeg podneblja.

Kome je knjiga namijenjena, gdje vidite mogućnost njenog korišćenja?

Knjiga je namijenjena mladim pjevačkim ansamblima, ali i svima onima koji njegovanjem horskog pjevanja nastoje da razvijaju muzičku kulturu pjevača i slušalaca. Sigurna sam da će knjiga biti odličan resurs za dječje ili ženske horove koji žele da razviju sposobnost prihvatanja muzike inspirisane tradicijom i žele da obogate postojeći repertoar novim pjesmama. Narodne pjesme iz svih krajeva Crne Gore, različitih melodijskih karakteristika i stepena izvođačkih zahtjeva, mogu poslužiti dirigentima školskih horova pri odabiru programa njihovih ansambala, a mladim pjevačima pružaju priliku da dožive i zavole tradicionalnu muziku.

Autor knjige je istaknuti crnogorski kompozitor Žarko Mirković. Kako je došlo do saradnje s njim?

Kada dobijete ponudu da objavite zbirku narodnih pjesama koje je odabrao i priredio istaknuti umjetnik, kompozitor, akademik Žarko Mirković, onda takvu priliku nikako ne propuštate. Radi se o umjetniku koji u svom umjetničkom opusu ima značajan broj različitih muzičkih formi koje su inspirisane motivima crnogorskih narodnih pjesama. O rukopisu su se izuzetno pohvalno izjasnile mr Aleksandra Knežević i mr Zoja Đurović, naši ostvareni muzički pedagozi. Odgovorni ljudi u Zavodu prepoznali su kvalitet i kulturni značaj ponuđenog rukopisa, prije svih tadašnji direktor Pavle Goranović. Kao urednica, moram istaći izvanrednu saradnju sa gospodinom Mirkovićem i nadam se našoj daljoj saradnji jer se radom na ovom izdanju pripremio materijal za, možda, još jednu zbirku.

Zašto smatrate važnim da se i na ovaj način afirmiše naše kulturno nasljeđe?

Najbolje je to u svom rečitativu, obraćanju korisnicima zbirke, između ostalog, istakao sam autor, Žarko Mirković: „Njegovanje horskog pjevanja, posebno u horskim ansamblima mladih, ima za cilj razvijanje muzičke kulture pjevača i slušalaca, a u sredinama kakva je naša, naporedo sa time, trebalo bi imati u vidu i još jedan aspekt: podsticanje svijesti o očuvanju i nadgradnji našeg multietničkog identiteta putem brige o zajedničkoj muzičkoj tradiciji. U slučaju takozvanih malih kultura, kojima i sami pripadamo, taj cilj ima neprocjenljiv značaj, a za njegovo ostvarivanje potrebni su posebna pažnja i djelovanje mnogih segmenata društva, naročito onih koji su zaduženi za obrazovanje“.

N. N.

 

 

Back to Top