„RIMSKI GRAD DOKLEJA“ BUDI INTERESOVANJE ZA ANTIČKO NASLJEĐE CRNE GORE

Publikacija „Rimski grad Dokleja“ je prvo izdanje nove biblioteke Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva „Eppur Patrimonium“. O ovoj publikaciji, ali i novoformiranoj biblioteci razgovarali smo sa urednicom izdanja Biljanom Miranović.

Možete li nam reći nešto više o novoformiranoj biblioteci i ideji za njeno osnivanje?

Naša nova Biblioteka „Eppur Patrimonium“ predstavljaće reprezentativna djela arhitekture, slikarstva, skulpture, primijenjene umjetnosti, kao i nematerijalna kulturna dobra. Poseban akcenat biće stavljen na zaštićena područja i lokalitete u Crnoj Gori, koji su uvršćeni na UNESCO listu svjetske baštine. Interdisciplinarnim pristupom, kvalitetnim tekstom, vizuelnim materijalima, fotografijama, planovima, skicama, želimo pobuditi interesovanje široke publike i ukazati na značaj i stanje crnogorske kulturne baštine, te uticati na aktivan odnos mlađih generacija prema razumijevanju, zaštiti i prezentaciji kulturnog nasljeđa Crne Gore. U okviru ove biblioteke biće publikacija namijenjenih djeci, mladima ali i odraslima.

Naziv biblioteke predložio je Pavle Goranović, u to vrijeme direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, čime smo ukazali poštovanje akademiku Pavlu Mijoviću koji je afirmisao teme o kulturnom nasljeđu Crne Gore. Naziv je višeznačan, univerzalan, pogodan. Referiše i na novo čitanje tradicije, povratak baštini… Smatramo da za mlade istraživače može biti inspirativan. Korice, logotip i znak Biblioteke uradila je dizajnerka Suzana Pajović.

U našoj izdavačkoj kući dugo je prisutna ideja o osnivanju posebne edicije u kojoj bi objavljivali djela o materijalnom i nematerijalnom kulturnom nasljeđu Crne Gore. Zavod za udžbenikei nastavna sredstva, kao državna izdavačka kuća, želi i nastoji doprinijeti znanju o bogatom kulturnom nasljeđu različitih civilizacija na prostoru Crne Gore.

Zašto ste se odlučili da baš ovo djelo bude prvi naslov u okviru te biblioteke?

Publikacija „Rimski grad Dokleja“ ispunila je sve naše kriterijume za prezentaciju ovih, usudila bih se reći, zahtjevnih tema, ali i premašila očekivanja. Knjiga je rezultat istraživanja na terenu, korišćenja savremenih tehnologija, istraživanja u domaćim i stranim arhivima, muzejima i bibliotekama. Uz kvalitetan tekst i raznovrstan vizuelni materijal, na najbolji je način doprinijela osvjetljivanju prošlosti ovog antičkog grada. Tokom izrade publikacije, a nakon čestih razgovora s kordinatorkom autorskog tima i recenzentima, razumjela sam da već imamo potencijal kojim je moguće realizovati dugogodišnju ideju - kao urednica ovog izdanja, predložila sam formiranje nove biblioteke koja bi objavljivala djela o materijalnom i nematerijalnom kulturnom nasljeđu Crne Gore.

Kako je nastala publikacija „Rimski grad Dokleja“, ko čini autorski tim i  kome je ona prvenstveno namijenjena?

Koordinatorka autorskog tima, istoričarka umjetnosti Tatjana Koprivica, u ime tima, ponudila je našoj izdavačkoj kući izradu publikacije o rimskom gradu Dokleji za djecu. Ova publikacija je, u redovnoj proceduri Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, postala dio Izdavačkog plana za 2022. godinu. Nastala je u realizacije naučnog projekta „Budućnost prošlosti: istraživanje i valorizacija antičkog grada Dokleje u Crnoj Gori“, koji od 2018. godine realizuju Nacionalni istraživački savjet Italije iz Rima (L’Istituto di Scienze del Patrimonio Culturale del Consiglio Nazionale delle Ricerche) i Istorijski institut Univerziteta Crne Gore, u okviru granta „Projekti od velike važnosti“, koje podržavaju Ministarstvo inostranih poslova Italije i Ministarstvo nauke Crne Gore.

Autorski tim je sastavljen od istoričara, arheologa, istoričara umjetnosti, fizičara i arhitekata a čine ga: Tatjana Koprivica, Lučia Alberti, Olga Pelcer-Vujačić, Karla Sfameni, Marilena Kocolino, Bruna di Palma, Frančeska Kolozi, Slavko Burzanović, Paskvale Merola, Maja Gori, Ivan Laković. Sve fotografije, skice, planove, karte dostavio je autorski tim. Ilustracije je uradio Dejan Batrićević. Knjigu su grafički oblikovali Dejan Batrićević i Suzana Pajović. Recenzenti su prof. dr Ilija Lalošević i dr Dejan Gazivoda.

Publikacija je namijenjena učenicima školskog uzrasta – starijim osnovcima i srednjoškolcima.

Kako je autorski tim naglasio da za izradu publikacije ne traže honorar, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva  se obavezao da pokloni po jedan primjerak knjige svim školskim bibliotekama u Crnoj Gori.

Kako je, prema Vašem mišljenju, dočaran svakodnevni život u rimskoj državi?

Dodatnim pričama o tome kako su živjela djeca u Dokleji, receptima iz rimske kuhinje, podacima o rimskim imenima, natpisom posvećenom mladoma Marku Flaviju Bambinu, o važnosti terma u životu stanovnika rimskih gradova, ilustracijama, rekonstrukcijama zgrada...

Da bi se dočarao život od prije dvije hiljade godina nisu dovoljne samo riječi, već i fotografije, planovi, karte, skice...

Slažem se. Važan segment publikacije je vizuelni materijal. Čitaoci će, uz informacije o istoriji istraživanja Dokleje, istoriji Dokleje, položaju Dokleje i bedemima, uz pomoć vizuelnog materijala steći sliku o djelovima grada i glavnim zgradama: forumu, bazilici na forumu, kapitolnom hramu, termama, Prvom hramu, Drugom hramu, Dijaninom hramu, vodovodu, nekropolama, Bazilic A, Bazilici B, Krstoobraznoj crkvi. Vjerujem da će im te informacije pomoći da na kratko sebe dožive kao stanovnike antičke Dokleje i da se užive u njihovu svakodnevicu. Na kraju publikacije je plan valorizacije arheploškog lokaliteta Dokleja, koji bi valjalo da, u bliskoj budućnosti, bude dio naše svakodnevice.

Rad na ovako kompleksnom štivu je vjerovatno bio izazov i za Vas. Kakva je bila saradnja sa autorskim timom?

Da. Lijep izazaov. Taj osjećaj riječima ne umijem iskazati. Znate, kad imate autorski tim sastavljen od jedanaest doktora nauka iz različitih oblasti, istraživača koji rade na terenu, a koji su napravili dodatan napor da urade publikaciju za školski uzrast u nadi da će podstaći zanimanje učenika za antičko nasljeđe Crne Gore, ostajete nekako zatečeni, a prije svega, zahvalni. Saradnja je bila sadržajna, kvalitetna na moje, a nadam se i na obostrano zadovoljstvo.  Intezivan timski rad uvijek daje izuzetne rezultate. Ponoviću još jednom, koordinatorka tima bila je istoričarka umjetnosti Tatjana Koprivica, koja je naša dugogodišnja saradnica i sa kojom je na svakom projektu zadovoljstvo raditi, na ovom posebno. Publikacija „Rimski grad Dokleja“, pored toga što je izvanredan izdavački poduhvat, otvorila je i prostor za novu biblioteku neše izdavačke kuće.

O. Đ.                        

 

 

Back to Top