Juče je na 17. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja promovisana knjiga „Ovladati stilom“ autora dr Dobrivoja Stanojevića, profesora na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
U pitanju je izdanje koje je objavio Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica, a koje stilskim analizama skreće pažnju za raznolike mogućnosti izražavanja i podstiče na stvaralačka i komunikativna umijeća svakog ko se u nastavi ili van nje izražava usmeno ili pisano.
O knjizi su, pored autora, govorili i urednica Nađa Durković, mr Irena Ivanović, profesorica književnosti, autoka eseja i naučnih radova, nadzornica u Zavodu za školstvo, kao i Radoman Čečović, profesor književnosti, pjesnik i književni kritičar.
Napominjući da je stilistika kao nauka važna za mnoge oblasti, dr Stanojević istakao je da će se stilska istina jednog dana ukazati u svom punom značaju.
„Stil je čovjek sam, glavom i bradom. Stilistika nije tu da daje uputstva po svaku cijenu, nego da nas uputi svojoj prirodi, kako da je iskažemo na najpotpuniji način“, kazao je on, dodajući: „Kao ljudi imamo određenu humanističku obavezu da naučimo sve što se može saznati o stilu, da to proberemo i da tome damo svoj pečat. Stil je stvar razmišljanja u svim oblastima, u odijevanju, u govoru tijela, u mnogim disciplinama. Da bi nas nešto privuklo literaturi, to treba da bude stilski dobro napisano. To je, uopšte uzev, i recept za bolji život – ako imate dobar stil, bolje ćete živjeti. Zato se i trudim da podstičem mlade da čitaju što više. Koristim ironijski skepticizam kao taktiku, što sa mojim studentima stvara određenu duhovnu seansu, a sve u cilju ukazivanja na važnost čitanja.“
Urednica Durković ukazala je da je ovom knjigom dr Stanojević osvijetlio jedan sasvim novi i originalan pristup stilu.
„Predstavio je raznolike mogućnosti izražavanja i prije svega kreirao podsticaj za komunikativne, ali i stvaralačke ideje kad je jezik u pitanju. Ako želimo da izbjegnemo fraziranje i prazni govor, koji se čuje svakodnevno, ako želimo da u pisanju i govoru ostvarimo preciznost, jasnost, konciznost, u ovoj knjizi ćemo pronaći sjajne primjere upravo za to. Ono što je najljepše u ovoj knjizi, jeste činjenica da je ne možete shvatiti kao prostu zbirku normi. Više se radi o određenju stila kao nečega što on u svojoj biti jeste – a to je jedna veoma promjenljiva kategorija“, naglasila je ona.
Prema riječima Irene Ivanović, sam naslov „Ovladati stilom“ je intrigantan, a to može značiti „uspostaviti kontrolu nad jezičkim izrazom“.
„Knjiga je po prirodi određena kao priručnik, prilagođen nastavi jezika i književnosti u srednjoj školi. Ipak, ona prevazilazi okvir priručnika tim prije što je sam profesor Stanojević nju namijenio nastavnicima. Ovdje razni profili mogu naći prostor za sebe, pa mogu reći da je 'Ovladati stilom' knjiga čak i za one koji nemaju stila, pošto je i odsustvo stila neka vrsta stila. Ona će posebno interesovati poznavaoce književnosti i nauke o književnosti – tu prije svega mislim na literarnost, na literarni, čitalački ukus, ali i na čitav spektar znanja kojima je književnost izvor“, istakla je ona.
Brojnoj publici obratio se i Radoman Čečović, profesor u podgoričkoj Gimnaziji „Slobodan Škerović“. On je govorio o tome kako je iz pedagoškog, ali i pjesničkog ugla doživio knjigu „Ovladati stilom“.
„Moram izraziti divljenje prema izdavakoj kući Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica na ovako slavnom naslovu“, kazao je on, dodajući: „Glavno pitanje koje problematizuje i ova knjiga jeste šta to književnost hoće od stila. Nekad kao da ga želi, a nekad kao da joj je cilj da ga prevaziđe, zato što se stil jednog trenutka prometne u stilsku konvenciju. Ona, opet, tako postane nasmrt dosadna. Pratiti kako stil nastaje u umjetnosti svojevrsna je avantura, dostojna početka najsakralnije knjige. Kada govorimo o stilu u umjetnosti, onda zapravo govorimo o smjeni načina. A ako malo dublje uđemo u analizu tih načina, vidjećemo da oni baštine zajedničku stvar – a to je višak estetske informacije.“
Knjiga dr Stanojevića može se naći na štandu Zavoda na tekućem sajmu, koji traje do 14. maja, ali i u ZUNS-ovim knjižarama u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju.
N. N.