„Otvoreni dani nauke“: VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA ĆE OLAKŠATI ČOVJEKOVU SVAKODNEVICU

Manifestacija „Otvoreni dani nauke“ protiče u brojnim predavanjima i radionicama među kojima je juče bila veoma zapažena „Eksperimentaonica“ u realizaciji Udruženja „Roditelji“, gdje su djeca uzrasta od 8 do 12 godina na zanimljiv način učila o pojavama u prirodi.

Prethodni dan obilježila je i velika zainteresovanost posjetilaca za predavanje i prezentaciju na temu vještačke inteligencije, koje je realizovala Organizacija crnogorskih studenata u inostranstvu. Predstvanica ovog udrženja Bojana Minić, pohvalila je saradnju sa Ministarstvom nauke, navodeći da je ovo peta godina za redom da su dio festivala. „Dani nauke su bitan događaj kako za promociju Crne Gore kao destinacije tako i za promociju naših naučnika i u tom dijelu mi smo uzeli veliko učešće, trudimo se da uvijek dovedemo kvalitetne mlade naučnike sa prestižnih univerziteta“, zaključila je Minić.

Jedna od učesnica programa „Vještačka inteligencija – primjeri primjene u medicini, farmaciji, poljoprivredi, prehrambrenoj industriji i drugim oblastima“, Isidora Stanković (Univerzitet Crne Gore i Univerzitet u Grenoblu“ bavi se digitalnom obradom signala. Njen zadatak bio je da upozna ljude čime se konretno bavi neko ko je inženjer obrade signala. „Signali su svuda oko nas, mi ih obrađujemo i analiziramo, odvajamo bitno od nebitnog, a danas smo dali primjere iz raznih oblasti kao što su video, slika, EKG, EMG i ostali signali. Pokušavamo da olakšamo život sa novim algoritmima, tako da čovjek moze da radi zajedno sa kompjuterima koji će biti mnogo precizniji, za bolje čuvanje i slanje podataka, za bolju analizu u medicinskom smislu, sve u cilju olakšavanja čovjekove svakodnevice“, kazala je Stanković.

Danas je i u Baru održana radionica „Fizika čestica kroz boje i umjetnost“ gdje su, koristeći boje, učenici imali priliku da na jednostavnom vizuelnom primjeru upoznaju osnove fizike čestica.

U Dvorcu Petrovića održana je radionica „Do you speak globish?“, gdje su djeca putem Skypa imali priliku da razgovaraju sa vršnjacima iz drugih zemalja na određenu temu i da razmjenjuju mišljenja na zajedničkom globalnom, odnosno engleskom jeziku.

U Perjaničkom domu govorio je prof. dr Branislav Radonjić na temu „Crveni mulj – ekološka prijetnja i/ili razvojni resurs“, a u hotelu „CentreVille“ predstavljena je publikacije koja spaja tehnologiju i kulturnu baštinu, nastala kao rezultat saradnje Italije i Crne Gore.

Za osnovce i srednjoškolce posebno je zanimljiva interaktivna radionica „Hemija svuda oko nas“, kojom je Zavod za metrologiju obilježio 150 godina Periodnog sistema elemenata. Zaposleni u Zavodu svakodnevno u parku Dvorca Petrovića za posjetioce izvode hemijske eksperimente koji povezuju hemiju i fiziku sa mjerenjima i Periodnim sistemom elemenata (PSE). Učenici su u prilici da saznaju više o istorijskom razvoju hemije i novim definicijama Međunarodnog sistema jedinica (SI) za kilogram, amper, kelvin i mol.

Back to Top