Školski projekat „Čuvajmo tradiciju“ u OŠ „Njegoš“ na Cetinju: PROMOCIJA LJUBAVI PREMA PORIJEKLU I DRŽAVI

U OŠ „Njegoš“ na Cetinju već pet godina realizuju projekat „Čuvajmo tradiciju“,  a ideja o promovisanju ove teme nastala je iz želje da djeci približe narodne običaje Crne Gore. 

„Kroz  aktivnost i  učešće, kao i praćenjem raznih događaja, učenici na najbolji način prihvataju važnost očuvanja tradicije. Djeci je interesantno kada kroz lik koji glume uvide da tradicionalnom modelu ponašanja  možemo pripisati ’iskonsko’ porijeklo. Želimo, između ostaloga, da kod mladih razvijamo osjećaj za čuvanje i porodične  i nacionalne tradicije, što doprinosi očuvanju porodice, uopšte, i društva u cjelini. Promovišemo ljubav prema svojem porijeklu i državi, kao i poštovanje drugih nacija i običaja. Velika podrška institucija sa kojima sarađujemo čini naš projekat kvalitetnijim na obostranu korist i zadovoljstvo“, ističe  direktorica škole Novka Milošević.

Ona ukazuje da je praksa pokazala da se za pojedine teme  treba skoncentrisati na jednu grupu djece, razred, i u jednom dužem vremenskom periodu organizovati razne aktivnosti kao bi ishodi učenja bili što kvalitetniji. U ovaj projekat uključeno je oko 80 učenika sadašnjeg  petog, a u njemu su od prvog razreda. Plan je da projekat traje do kraja osnovnog školovanja ove grupe učenika.

Dramska sekcija ovih đaka, osnovana u I razredu,  ima 30 članova i do sada je pripremila i izvodila višestruko nagrađivanu predstavu „Dolazak Zmaja na Cetinje“ koja govori o crnogorskoj svadbi, kao i skeč „Debata“ posvećen položaju žene u crnogorskom društvu, čije su autorke učiteljice Jelena Bigović i Sanja Pejaković, te vaspitačica Adrijana Stojanović.

Učenici ove škole nastupali su sa pomenutom predstavom na manifestaciji „Dah prošlosti u jednom danu“, prilikom obilježavanja Evropskog dana nacionalnih parkova, a uključeni su i u projekat „Kako dočekati turistu“ sa TO Prijestonice.

U saradnji sa Narodnim muzejem Crne Gore, grupa učenika V razreda  učestvovala je u likovnoj radionici  povodom  izložbe  „Juta i zemlja crnih brda“, a koja je  posvećena crnogorskoj prestolonasljednici Milici − Juti,  koja je bila supruga  prestolonasljednika Danila Petrovića. Djeca su imala priliku da čuju odlomke iz knjige  „Memoari jedne njemačke princeze“, a družila su se sa islandskom  gošćom,  muzejskim pedagogom  Annom   Leif  Elidottir

 

UČE NARODNE IGRE

 

Zahvaljujući saradnji sa Kulturno-umjetničkim društvom „Njegoš“, učenici sva četiri odjeljenja petog razreda uče na časovima fizičkog vaspitanja narodne igre.

Takođe, od ove školske godine jedno odjeljenje V razreda uključeno je u zajednički projekat škole i muzeja „Rastem sa muzejom“, gdje, takođe, kroz likovni izraz djeca proučavaju radove umjetnika sa ovih prostora.

U planu je još dosta aktivnosti. Ovih dana priremaju novu predstavu Parlez-vous français, koja nosi duh crnogorske tradicije i običaja. Biće održana  i predavanja na temu narodnih igara, nošnje  i važnosti čuvanja tradicije, zatim radionice zlatoveza kroz časove likovne kulture, kao i promovisanje običaja i kultura drugih naroda.

„Dok učenici pohađaju niže razrede, ova tema se najbolje promoviše kroz zabavne aktivnosti, glumu i igru. Kako djeca rastu i sazrijevaju, temi se može sveobuhvatnije pristupiti“, ocjenjuje direktorica Milošević.

 

VOLIM CRNU GORU I  RADO SLUŠAM O NJENOJ TRADICIJI

 

Učenici su veoma oduševljeni što učestvuju u ovom projektu.

„Volim školu, a kao i sva djeca još više igru i druženje. Zato sam član školske dramske sekcije, jer uz igru, zabavu, putovanja i druženja, imamo mogućnost da se dokažemo i takmičimo. Kroz predstave u kojima sam učestvovao naučili smo  puno o crnogorskoj tradiciji i običajima. Radujem se što ću imati priliku i da se u okviru fizičkog vaspitanja upoznam sa našim folklorom. Volim moju državu Crnu Goru i uvijek rado slušam o njenoj tradiciji“, kaže učenik V razreda Damjan Stanojević.

 

OBAVEZA SVIH NAS JE DA SE SJEĆAMO  LJUDI, DOGAĐAJA I OBIČAJA

 

„Smatram da je tradicija veoma važna za očuvanje identiteta jednog naroda i njegove posebnosti. Kroz vjekove Crna Gora trajala je u najtežim prilikama i istorijskim događajima, a njeni junaci i ljudi čuvali su i branili svoju državu od stranih osvajača i nikada nijesu zaboravljali svoje običaje. Na Cetinju se u okviru školskih priredbi ali i porodice i dalje  čuva i baštini crnogorska tradicija i kultura. Kroz aktivnosti škole koju pohađam učestvovala sam u predstavi „Dolazak Zmaja na Cetinje“, kao u skeču „Debata“ u Skupštini Crne Gore, kao dio tradicionalne ekipe koja je promovisala crnogorsku tradiciju i običaje, isticala dobre strane starih crnogorskih vrijednosti i ideala po kojim je Crna Gora bila poznata širom svijeta“, kaže učenica V razreda Simona Kaluđerović, dodajući da pored školskih aktivnosti, tradiciju upoznaje i njeguje u svojoj porodici.

„Moralna obaveza svih nas je da se kroz igru i radost sjetimo ljudi, događaja i običaja koji su bili prije nas, a koji su kao biseri utkani u ono što se danas zove vijencem slobode naše Crne Gore“, naglašava ona.

 

NA ZABAVAN NAČIN UČIMO O SEBI, NAŠIM PRECIMA I KAKO POŠTOVATI NASLJEĐE

 

„Učestvovanje u brojnim aktivnostima omogućilo mi je da izrazim svoju kreativnost na različite načine. Tu sam mnogo naučio o našoj tradiciji, o tome kako se ona čuva i njeguje od malih nogu. Još kao prvak dobio sam ulogu knjaza Nikole u predstavi „Dolazak Zmaja na Cetinje“, što me je učinilo veoma ponosnim, naročito što sam tada prvi put obukao crnogorsku narodnu nošnju. Posebno mi je bilo zanimljivo to što sam koristio starocrnogorske izraze i govor naših djedova i pradjedova. Mnogo volim da glumim i tradicionalnog Crnogorca u „Debati“. Raduje me što ćemo i sljedeću predstavu posvetiti temi koja se bavi tradicionalnom crnogorskom porodicom. Na taj način, kao i kroz likovne radionice i časove folklora, mi učimo o svojoj prošlosti i običajima, te o tome kako treba poštovati sve ono što  nam je ostavljeno da čuvamo od zaborava“, ocjenjuje učenik Petar Perišić.

Lj. Vukoslavović

 

 

 

 

 

 

Back to Top