
„Nagon da se dijete zaštiti, da se učini bezbjednim i da mu se omogući zdravo djetinjstvo, prirodna je potreba svakog zdravog, odraslog čovjeka. Upravo zato, kako zbog same djece i naše potrebe da ih zaštitimo, tako i zbog činjenice da će oni sjutra graditi naš svijet, imamo i moralnu i svaku drugu obavezu da kao sistem učinimo sve što je do nas da budu sigurna“, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović na današnjem potpisivanju sporazuma „Bezbjednost djece“ sa ministrom unutrašnjih poslova Mevludinom Nuhodžićem i direktorom Uprave policije Veselinom Veljovićem u OŠ „Pavle Rovinski“ u Podgorici.
Sporazum se odnosi na predavanja predstavnika MUP-a i Uprave policije u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, na teme od izuzetne važnosti za djecu: bezbjednost djece u saobraćaju, vršnjačko nasilje, prevencija i zaštita djece od opojnih droga i alkohola, bezbjedno korišćenje interneta, zaštita od trgovine ljudima, te zaštita od prirodnih nepogoda, ali i maloljetnička delinkvencija. Program će biti realizovan u toku nastavne godine u osnovnim školama.
Prisutnima su još jednom predočene i nedavno uvedene mjere borbe protiv vršnjačkog nasilja: otvorena je telefonska linija na koju se može prijavljivati vršnjačko nasilje, formiran je i nacionalni i školski timovi za borbu protiv nasilja, mijenja se sistem evidencije nasilja u školama tako da bude značajno ažurniji, a mijenjaju se i propisi tako a bude pojačana i odgovornost direktora i odgovornost učenika.
Ministar Šehović je ukazao da prevencija i zaštita djece od droga i alkohola nije ništa manje važna tema ovog programa, i dodao da na djecu najveći utisak može ostaviti situacija u kojoj im obučena lica predoče sve rizike, te da takvo ponašanje nije popularno, zabavno ni dobro, već razarajuće. „Na taj način djeci poručujemo da imaju pravo da traže zaštitu i informacije, te da je sistem tu zbog pojedinca“, zaključio je on.
Mevludin Nuhodžić je ocijenio da današnje potpisivanje Protokola pokazuje da je to jedan od prioritetnih zadataka. Djeca imaju pavo da budu zaštićena od svih oblika nasilja, a društvo je dužno da im omogući mirno i bezbjedno djetinjstvo. „Svi moramo više raditi na prevenciji i edukaciji, pa smo i inicirali ovaj program kako bismo približili policiju djeci. Zahvalan sam Ministarstvu prosvjete za podršku toj inicijativi. Jer, moramo učiti djecu da je svako nasilje neprihvatljivo i da se na nasilje ne odgovara nasiljem. Neophodno je da ujedinimo snage kako bismo ih sve vidjeli sa osmijehom na licima“, naglasio je on.
Ukazujući da Crnu Goru ne zaobilaze savremeni izazovi u dijelu bezbjednosti, te da je potrebno prepoznati i zaštititi djecu, Veselin Veljović je istakao da je program je osmišljen u njihovom najboljem interesu. „Djeca treba da znaju da na policiju uvijek mogu da računaju i da joj se uvijek mogu obratiti“, poručio je on.
Prisutnima se obratila i direktorica škole Dijana Laković, koja je ocijenila da potpisivanje Protokola znači pomoć i podršku školi tamo gdje ona ne može sama.
