ŠEHOVIĆ NAJAVIO RAZGOVORE O POVEĆANJU ZARADA NA UCG I POMOĆ PROFESORICI MILOŠEVIĆ

Tokom konsultativnog saslušanja u Skupštini Crne Gore povodom statusa provjetnih radnika, ministar prosvjete dr Damir Šehović najavio je da narednih dana, nakon odluke o povećanju zarada zaposlenima u prosvjeti, da Ministarstvo prosvjete očekuju i novi razgovori u vezi sa povećanjem zarada zaposlenih na Univerzitetu Crne Gore. On je istakao da vjeruje da će se stvoriti preduslovi za povećanje zarada na UCG.

Tokom razmatranja aktuelne situacije u vezi sa  profesoricom podgoričke gimnazije Jasminkom Milošević, ministar je rekao da je već održan sastanak sa profesoricom, ali da: „O tome nijesmo htjeli u medijima, već u direktnoj komunikaciji sa gospođom Milošević. Jer korišćenje ovakvih teških slučajeva u dnevnopolitičke svrhe katkad prevazilazi svaku mjeru dobrog ukusa“.

Na početku je istaknuto da profesorica ima punu normu, a time i pravo na punu zaradu u Gimnaziji „Slobodan Škerović“. Sa nivoa Vlade za organizaciju Filozofske olimpijade, preko Ministarstva nauke i Ministarstva prosvjete, uplaćeno je oko 1.800 eura. To je, kako je navedeno, više nego što se inače dodjeljuje nevladinim organizacijama mimo konkursa za NVO, koji se svake godine raspisuje. Dodatno, godišnji konkurs Ministarstva prosvjete za finansiranje NVO, koji je bio na nivou od oko 350 hiljada, u ovom slučaju nije iskorišćen.

Kako pak dugovanja koja se pominju u javnosti kada je riječ o ovom slučaju, desetostruko prevazilaze čak i maksimalni iznos koji je Ministarstvo prosvjete eventualno moglo odobriti mimo konkursa, ministar je danas saopštio da je organizovan susret sa profesoricom i upravom podgoričke gimnazje, upravo kako bi se utvrdile okolnosti koje su prouzrokovale tolika dugovanja. Dogovoreno je da se Ministarstvo angažuje na premještaju profesorice na radno mjesto u Baru, ukoliko se za to otvore mogućnosti. Ministar je rekao i da su profesorici Milošević predočeni  propisima dozvoljeni iznosi koji se mogu uplatiti u slične svrhe, na čemu će se takođe raditi, i to prvenstveno zbog njenog entuzijazma i te nevladine organizacije.

„Uvažavajući ipak, ne samo zakonsku već i ljudsku dimenziju ovog slučaja, Ministarstvo i Gimnazija angažovali su se i dodatno, kako bi se i na druge načine pokušala olakšati situacija u granicama realnog i mogućeg“, zaključio je Šehović.

 

On je ukazao na značajne pomake koji za za kratak period načinjeni u oblasti prosvjete, a oni posebno dobijaju na značaju kada se posmatraju u okviru izuzetno velikog sistema kakav je sistem prosvjete koji ima preko 13.000 zaposlenih. 

Tako su predstavnici Ministarstva prosvjete i Sindikata prosvjete usaglasili prijedlog o povećanju zarada zaposlenima u prosvjeti, na koji će Vlada dati konačnu riječ. 

Takođe, predloženo je povećanje izdvajanja Vlade za stambene potrebe zaposlenih u prosvjeti kroz Stambenu zadrugu „Solidarno“, kako bi od naredne godine ona bila ne manja od 700.000 eura godišnje. 

Dodatno, ukupno gledano, Vlada Crne Gore je od osnivanja Zadruge do danas izdvojila oko 6,3 miliona eura za rješavanje stambenih potreba zaposlenih u prosvjeti. Stambena zadruga „Solidarno“ je do sada, uz podršku Vlade Crne Gore, samo kroz kolektivnu gradnju uspjela da izgradi i preda na korišćenje preko 700 stambenih jedinica i to u 12 opština.

Napomenuto je i da je aktuelan i Fond za kvalitet i talente, putem koga će do kraja ove godine biti dodijeljeno oko 500 nagrada najboljim nastavnicima i učenicima, kao i prošle godine. Samo za ovu namjenu izdvaja se oko pola miliona eura godišnje.

 

Back to Top