Šef predstavništva UNICEF-a u OŠ „Savo Pejanović“: PODRŽAĆEMO PREVAZILAŽENJE IZAZOVA U OBRAZOVANJU TOKOM PANDEMIJE

Kako bi se bolje upoznao s ključnim izazovima s kojima se tokom pandemije COVID-a-19 suočavaju škole, nastavnici roditelji i djeca, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander posjetio je danas OŠ „Savo Pejanović“ u Podgorici.

„Da bismo razumjeli kako da podržimo djecu, škole i roditelje tokom pandemije COVID-a-19, želimo da u direktnom kontaktu s djecom i roditeljima čujemo od njih šta ih brine, s kojim se izazovima srijeću, ali i kako oni misle da bi se ovi problemi mogli prevazići. Samo kroz razgovor i konsultacije možemo utvrditi stvarne potrebe djece, roditelja i nastavnika, a UNICEF će podržati institucije sistema da odgovore na te potrebe, kako bi svako dijete imalo pristup kvalitetnom, bezbjednom i inkluzivnom obrazovanju“, rekao je Santander.

On je razgovarao je sa učenicima drugog i šestog razreda, a oni su poručili da im je važno da idu u školu kako zbog lakšeg učenja, tako i zbog druženja sa drugom djecom.

„Radovala sam se povratku u školu zato što su mi nedostajali moji drugari i nedostajalo mi je da sjedim u klupi“, kazala je Hana Tuzović, učenica drugog razreda.

„Onlajn nastava je dosta teža. Lakše se sporazumijevamo ovako kada dođemo u školu, zato što, kad nam nešto nije jasno, možemo da pitamo, možemo da izađemo pred tablu da završimo zadatak“, istakao je Ognjen Vukić, učenik šestog razreda.

Predstavnici OŠ „Savo Pejanović“ istakli su da je pažljivo planiranje časova jedno od ključnih rješenja za organizovanje kvalitetne, inkluzivne nastave koja vodi računa i o potrebama djece iz najugroženijih grupa.

„Uspješna organizacija nastave zasniva se na pažljivom planiranju i potpunom razumijevanju predmetnih sadržaja i potreba učenika“, istakla je direktorica Biljana Krivokapić.

Psihološkinja Milica Pušonjić naglasila je da je, kada je u pitanju inkluzivno obrazovanje, važno je bilo uskladiti povratak u školu i nastavni proces s trenutnim karakteristikama i kapacitetima učenika s posebnim obrazovnim potrebama.

Nastavnica Lina Lakić ukazala je da je i u uslovima panedmije COVID-a-19 važno da svako dijete bude uključeno u obrazovni proces.  „U našoj školi ima šezdesetoro djece romsko-egipćanske pripadnosti. Pošto nisu u mogućnosti da pohađaju nastavu redovno, sa njima komuniciramo putem Viber ili WhatApp aplikacije, a za onu djecu koja nemaju ni tu mogućnost šaljemo štampani materijal sa zadacima iz svih predmeta na kućnu adresu učenika“, rekla je ona.

Roditelj čije dijete pohađa osmi razred Miloš Novović istakao je važnost neposrednog kontakta djece sa nastavnicima i sa ostalim učenicima, kao i da bi češći boravak djece u školi dao bolje rezultate nego isključivo praćenje nastave onlajn.

„Jedini komentar koji bih dao je da svi učenici koji od kuće prate nastavu obavezno pohađaju konsultacije, koje će im mnogo doprinijeti u usvajanju gradiva. Takođe, u tih petnaestodnevnih nekoliko susreta sa drugarima ostvaruju i onu socijalnu kategoriju, a to je neposredni kontakt“, poručio je on.

“UNICEF je zajedno s EU, ranije apelovao da bezbjedno i kvalitetno obrazovanje po mjeri djeteta tokom pandemije, s fokusom na potrebe najugroženijih, treba da bude opredjeljenje vlade i čitavog društva. Založio se i za to da se odluke o ponovnom otvaranju škola i modalitetima rada svake škole donose u saradnji sa zdravstvenim radnicima, upravom i zaposlenima u školama, roditeljima, učenicima i lokalnom zajednicom. Istraživanje koje je u septembru sproveo Ipsos, uz podršku UNICEF-a i Britanske ambasade u Podgorici, na nacionalno reprezentativnom uzorku roditelja djece školskog uzrasta, pokazalo je da većina roditelja misli da, dugoročno posmatrano, učenje na daljinu može dovesti do pada motivacije djece za učenje. Takođe, djeci nedostaje druženje s vršnjacima i da mnogi roditelji ne mogu pružiti adekvatnu podršku svojoj djeci u učenju.

UNICEF će se i dalje zalagati da sve institucije sistema pruže podršku školama, učenicima i porodicama u prevazilaženju izazova s kojima se suočavaju u organizaciji nastave tokom pandemije COVID-a-19“, saopšteno je iz ove organizacije.

Pripremila: Lj. V.

Izvor: UNICEF Montenegro

Back to Top