„Priručnik za roditelje i staratelje“, autorki Anđe Backović, Tamare Milić i Katarine Stanojević, treba da omogući korisnicima da saznaju šta su socijalne i emocionalne vještine, zašto su važne za učenike i za njihov zdravi razvoj, uspješno učenje, život i rad, kao i kako roditelji mogu da, u saradnji sa školom, podstiču razvoj osnovnih socijalnih i emocionalnih vještina svoje djece, te kako škola može biti uspješnija u obavljanju vaspitne uloge, istaknuto je na promociji ove publikacije u Zavodu za školstvo u Podgorici.
Priručnik je ovogodišnje izdanje Zavoda za školstvo i Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori i još jedan proizvod šestogodišnje uspješne primjene programa „Moje vrijednosti i vrline - Razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika i učenica“.
Prisutne je pozdravila Ljiljana Ivanović, koordinatorka programa i savjetnica u Odsjeku za KPR. Ona je podsjetila na početke osmišljavanja ove inicijative i uspješnu saradnju sa Kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori.
Obraćajući se učesnicima, predstavnica UNICEF-a Maja Kovačević iskazala je iz ugla roditelja oduševljenje ovim priručnikom kao „putokazom na zaista uzbudljivom putovanju koje predstavlja roditeljstvo“.
O publikaciji su govorile autorke Anđa Backović, Tamara Milić i Katarina Stanojević. One su odgovarale na pitanja moderatorke Svetlane Jovetić-Koprivice i prisutnih gostiju.
Kako je u priručniku ukazano, djeca se ne rađaju s vještinama, vrijednostima i vrlinama. Sve one su važan dio njihovog identiteta i ličnosti, zbog čega je svako dijete jedinstveno, prepoznatljivo i različito od drugih. Zajedničko im je da se one uče, stiču, uvježbavaju i razvijaju, prvo u porodici, a zatim i u školi.
Istaknuto je da su roditelji i nastavnici najbliži, najvažniji uzori djeci kad počinju da uče i prihvataju vrijednosti, da stiču vještine da uspješno žive i rade s drugima, da budu srećni, dobri ljudi, uspješni u ličnom životu i karijeri i korisni društvu. Zbog toga je za uspješno razvijanje vještina, vrijednosti i vrlina kod mladih veoma važna saradnja porodice i škole. Bez podrške roditelja, nastavnici će imati vrlo ograničen uticaj. Najveća korist za djecu je kada ih škola podučava istim vrijednostima i vještinama koje bi trebalo da stiču i kod kuće.
Da podsjetimo, program „Moje vrijednosti i vrline“ realizuje se od 2015. godine u 97 osnovnih i srednjih škola. Cilj je da razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika koje će im pomoći da zdravo rastu, uspješnije uče i pripremaju se za dalje izazove u životu, školovanju, karijeri. Prema sugestijama nastavnika, roditelja i samih učenika, dobijenim istraživanjem, kao posebno važne vještine odabrane su: empatija, samokontrola, kreativnost, timski rad i saradnja, optimizam, poštenje, tolerancija, zahvalnost.
Lj. V.