Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) saopštilo je da program finansiranja Integracija regiona srednjoistočne i jugoistočne Evrope u Evropski istraživački prostor (Bridge2ERA2021) je projekat Federalnog ministarstva obrazovanja i istraživanja (BMBF) Njemačke koji treba da doprinese ciljevima strategije Federalne Vlade koji se odnose na internacionalizaciju obrazovanja, nauke i istraživanja.
Cilj programa je da okupi institucije iz Njemačke i partnere iz srednjoistočne Evrope i jugoistočne Evrope s jedne strane, i partnere iz EU27 s druge strane, što će doprinijeti boljoj integraciji u Evropski istraživački prostor. Program podržava multilateralne konzorcijume na period od dvije godine za pripremu zajedničke projektne aplikacije u okviru evropskih istraživačkih i inovacionih programa kao što su: Horizont Evropa, INTERREG ili Eurostars.
Institucije iz Njemačke: istraživačke institucije, univerziteti i kompanije imaju mogućnost prijave za finansiranje. Partneri iz zemalja srednjoistočne i jugoistočne Evrope i EU27 ne mogu da se prijave za finansiranje BMBF-a, oni doprinose projektnoj aplikaciji i eventualno finansiranom projektu na osnovu vlastitih izvora finansiranja.
Glavne ciljane zemlje programa u regionu srednjoistočne i jugoistočne Evrope su:
EU zemlje članice: Bugarska, Estonija, Grčka, Hrvatska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Češka i Mađarska;
zvanični kandidati za pristupanje EU: Albanija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija, kao i potencijalni kandidati za pristupanje EU: Bosna i Hercegovina i Kosovo.
U trenutku podnošenja prijave, konzorcijum podnosioca prijave iz Njemačke s najmanje jednom od navedenih zemalja i još jednom državom članicom EU27 već mora biti uspostavljen (konzorcijum čine minimalno tri partnera iz tri različite zemlje).
Predmet finansiranog projekta je zajednička priprema projektne aplikacije za multilateralni istraživački i inovacioni projekat, koji je usklađen s predmetnim područjima EU Okvirnog programa za istraživanje i inovacije Horizont Evropa ili s onima iz drugih relevantnih evropskih istraživačkih programa. Neophodno je da podnosilac projekta obrazloži potencijal svog konzorcijuma za dugoročnu i održivu saradnju s navedenim ciljanim zemljama.
Kako je kazala Milena Milonjić, načelnica Direkcije za EU programme za nauku i istraživanje, finansirani istraživački i razvojni projekti sprovode se u dvije faze: kreiranje i proširenje postojećeg multilateralnog projektnog konzorcijuma s partnerima iz ciljanih zemalja ovog poziva. Konzorcijumi identifikuju i predlažu odgovarajuće (evropske) programe finansiranja i specifične pozive u okviru kojih je predviđena zajednička projektna aplikacija.
Druga faza finansiranja je detaljna priprema i podnošenje najmanje jedne projektne aplikacije u okviru specifičnog poziva evropskog programa finansiranja.
Finansiranje se može odobriti samo za podnosioce projekata iz Njemačke u smislu troškova osoblja za aktivnosti istraživanja i umrežavanja, troškova putovanja i smještaja, kao i troškova sprovođenja radionica i učešća na konferencijama. Međutim, u dobro opravdanim slučajevima, troškovi putovanja, smještaja i radionica mogu biti pokriveni i za inostrane partnere u konzorcijumu posredstvom njemačkog podnosioca projekta. Iznos finansiranja je do 120.000 eura za trajanje projekta do 24 mjeseca.
Podnosilac projekta dostavlja predlog projekta Agenciji za upravljanje projektima - DLR Project Management Agency u rokovima: 28. februar 2022. godine; 30. november 2022; 27. septembar 2023; 31. maj 2024. godine.
O. Đ.