Centar za stručno obrazovanje biće u narednom periodu partner u Erasmus+ projektu „Povezani kroz mobilnost“ („Connected through mobility“) i realizovaće projektne aktivnosti koje se prvenstveno odnose na praktičnu obuku učenika i nastavnika iz Crne Gore u zemljama koje su obuhvaćene E+ programom.
Cilj je da se četiri zemlje zapadnog Balkana: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo upoznaju sa međunarodnim programom mobilnosti za stručno obrazovanje. Naime, države koje pripadaju E+ programu imale su mogućnost da koriste programe mobilnosti u okviru stručnog obrazovanja, kako bi razmjenjivali inovacije u oblasti obrazovanja, osnažili veze sa tržištem rada i modernizovali sistem stručnog obrazovanja godinama. Zemlje zapadnog Balkana tek sada dobijaju priliku da u to budu uključene. Predviđeno je da im iskusni partneri iz EU predstave kako da zatvore čitav krug projektnog ciklusa mobilnosti, kao i sve mogućnosti koje programi mobilnosti nude.
BOLJI KVALITET STRUČNOG OBRAZOVANJA
Ciljevi i zadaci projekta su poboljšanje percepcije društva o stručnom obrazovanju u zemljama zapadnog Balkana, poboljšanje kvaliteta stručnog obrazovanja i
pomoć institucijama tog nivoa obrazovanja da uspostave snažnije veze za privredom.
Projektom će biti obuhvaćeni redovni učenici koji pohađaju III ili IV razred srednjeg stručnog obrazovanja; đaci koji su završili srednje stručno obrazovanje nivoa III ili IV1, u tekućoj školskoj godini u odnosu na vrijeme poziva za mobilnost;
nastavnici stručnih modula, direktori/pomoćnici direktora stručnih škola i organizatori praktičnog obrazovanja; predstavnici Centra za stručno obrazovanje, udruženja poslodavaca (Privredne komore i Unije poslodavaca) i privrede koji učestvuju u dualnom obrazovanju, kao i predstavnici Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
U program je uključeno više oblasti: turizam, ugostiteljstvo, poljoprivreda,
građevinarstvo, elektrotehnika, atomehatronika/automehanika/autoelektrika, mašinstvo i obrada metala, frizerske usluge i kozmetika. Predviđena je uključivanje i drugih oblasti, ukoliko za to budu postojale mogućnosti.
Projektom je predviđeno više aktivnosti: kratkoročna mobilnost učenika srednjih stručnih škola, dugoročna mobilnost učenika; obuke učesnika mobilnosti iz Crne Gore; konferencije u okviru projekta, učenje na primjeru u obrazovnoj ustanovi/školi za nastavnike; izrada vodiča o projektnim aktivnostima; koordinacioni sastanci partnera u projektu.
PRAKSA U POLJSKOJ, SLOVAČKOJ, MAĐARSKOJ, GRČKOJ I SRBIJI
U okviru kratkoročne mobilnosti učenika srednjih stručnih škola planirano da đaci iz Crne Gore obavljaju praktično obrazovanje u trajanju od 30 dana u preduzećima u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Grčkoj i Srbiji. Predviđeno je pet poziva za po 10 učenika i jednog pratioca (nastavnika ili predstavnika Centra za stručno obrazovanje).
Učenici iz Crne Gore obavljaće praktično obrazovanje u okviru dugoročne mobilnosti u Slovačkoj i Srbiji u trajanju od 90 dana.
Planirana su dva poziva za po tri učenika iz Crne Gore, bez pratioca.
Obuke učesnika mobilnosti iz Crne Gore biće realizovane
u Crnoj Gori u cilju bolje informisanosti i unapređenja vještina partnera projekta (Centra za stručno obrazovanje), kao i pripreme za proces mobilnosti (učenika/nastavnika). Ova edukacija treba da omogući svim učesnicima detaljnije upoznavanje sa aktivnostima koje su predviđene projektom, kao i rješavanje potencijalnih problema i nedoumica. Na ovaj način će se unaprijediti partnerska saradnja i povjerenje.
Inicijalne konferencije u okviru projekta biće organizovane za predstavnike svih partnera u Bosni i Hercegovini, Mađarskoj i Sloveniji. Teme će biti povezane sa mobilnošću učenika/nastavnika i povezivanjem obrazovnog sektora sa privredom.
Cilja učenja na primjeru u obrazovnoj ustanovi/školi za nastavnike
je upoznavanje zaposlenih u stručnim školama (nastavnika stručnih modula, direktora/ pomoćnika direktora stručnih škola i organizatora praktičnog obrazovanja) sa sistemom stručnog obrazovanja države domaćina kroz proces mobilnosti. U tom cilju nastavnici će tokom jedne sedmice aktivno učestvovati u školskim aktivnostima, pohađanju radionica i časova. U okviru mobilnosti nastavnika, tokom trajanja projekta, planirana su tri poziva za po tri nastavnika koji će boraviti u Mađarskoj, Poljskoj i Sloveniji. Oni takođe treba da prisustvuju obuci učenika koji će učestvovati u procesu mobilnosti.
Partneri u projektu i pridruženi partneri, sarađivaće sa srednjim stručnim školama i učesnicima u projektu iz zemalja zapadnog Balkana kako bi napravili vodič o realizovanim projektnim aktivnostima. Sa kompanijama i pridruženim partnerima razgovaraće se kako bi oni podijelili svoje iskustvo koje su stekli tokom učešća u projektu.
Projekat traje do 1. juna 2024. godine. Zbog pandemije COVID-19, aktivnosti će biti realizovane u skladu sa mogućnostima u odnosu na planiranu dinamiku.
Lj. V.
Izvor: cso.gov.me