Sindikat prosvjete je, prije svega, socijalni partner Ministarstva prosvjete, nauke, kultutre i sporta, koji bi trebalo da upoznaje Ministarstvo sa problemima u prosvjetnom sistemu iz svog ugla, kako bismo ih zajednički djelovali. To je saopšteno na sastanku resorne ministarke Vesne Bratić i državnih sekretara Milice Kadović i Damjana Ćulafića sa predsjednikom Sindikata prosvjete Radomirom Božovićem, predsjednikom Gradskog odbora Podgorica Jovanom Draškovićem i Stankom Vukčević.
Glavna tema sastanka bila je unapređenje uslova rada prosvjetnih radnika i svih zaposlenih u prosvjeti, koji se prevashodno odnose na poboljšanje njihovog ekonomskog i pravnog statusa.
Bratićeva je istakla da je osnovni cilj sastanka saradnja sa Sindikatom prosvjete, u smislu donošenja konkretnih zaključaka i rješenja koja će imati pozitivan ishod i donijeti dobrobit zaposlenima u prosvjeti.
„Prosvjeta u svojoj biti ne predstavlja samo profesiju, već poziv koji podrazumijeva činjenicu da prosvjetni radnici nemaju radno vrijeme, i to mora posebno da se vrednuje. Prosvjeta je stub društva, a cilj ove Vlade jeste izgradnja društva znanja, što je osnovni preduslov za stvaranje zdravog društva“, naglasila je Bratićeva, dodajući da u tom pogled sindikat ima punu podršku MPNKS za obraćanje i komunikaciju sa ostalim predstavnicima Vlade i ministarstava relevantnih za ovu oblast.
Milica Kadović je izrazila spremnost Ministarstva da pomogne prosvjetnim radnicima, naglasivši da je do sada svaki predlog Sindikata prosvjete usvojen, pa na takvim osnovama treba graditi i buduću saradnju.
„Sindikat prosvjete je, prije svega, socijalni partner Ministarstva, koji bi trebalo da upoznaje Ministarstvo sa problemima u prosvjetnom sistemu iz svog ugla, kako bismo zajednički djelovali i rješavali iste“, izjavila je Kadovićeva.
Božović je zahvalio u ime sindikata na prilici da na ovom nivou razgovara o konkretnim problemima radnika, ali i konstruktivnim predlozima koje sindikat ima za njihovo rješavanje.
Oni se odnose na formiranje nove Radne grupe koja će raditi na izmjenama Granskog kolektivnog ugovora, a koje se tiču promjene koeficijenata za higijeničarke, dodjele jubilarnih nagrada i naknade za prevoz prosvjetnim radnicima.
Naglasili su da su zarade prioritet, i da će se najavljenim povećanjem zarada u zdravstvu stvoriti preveliki jaz između prosvjete i zdravstva, te da je, shodno tome, neophodno pronaći način da prosvjetni radnici budu adekvatno plaćeni za svoj rad.
U fokusu razgovora bio je i problem koji se odnosi na smanjenu normu časova u osnovnim muzičkim školama, a iskazana je i podrška Ministarstva u pravcu smanjenja norme u Gimnaziji i srednjim stručnim školama, kao i u pogledu prijema direktora u radni odnos (izjašnjavanje i evaluacija mišljenja nastavničkog vijeća).
Takođe, jedan od konstruktivnih prijedloga na sastanku bio je i zahtjev da MPNKS posreduje u realizaciji potrebe da direktori škola pozivaju predsjednike sindikata škola da prisustvuju sjednicama Školskog odbora, kako bi se saradnja i razmjena informacija između MPNKS i Sindikata prosvjete intezivirala na različitim nivoima, počev od nivoa školske ustanove. Dogovoreno je formiranje radne grupe koja će se baviti svim tekućim problemima u prosvjeti kao i normativima.
Obostrani zaključak je da Sindikat prosvjete i Ministarstvo treba da budu i jesu na istoj strani, kao ravnopravni partneri u rješavanju svih problema prosvjetara.
Izvor; Analitika portal