Gimnazija „Tanasije Pejatović“: VRŠNJAŠKA EDUKACIJA NA TEMU „KAKO DA PREPOZNAM I SPRIJEČIM TRGOVINU LJUDIMA?“

Povodom obilježavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, učenici  IV razreda pljevaljske Gimnazije „Tanasije Pejatović“ organizovali su radionicu na temu „Kako da prepoznam i spriječim trgovinu ljudima?“, čiji su učesnici bili učenici I-1 i I-3 odjeljenja. Voditelji radionice bile su učenice četvrtog razreda Andrea Šubarić i Teodora Pantić.

Na početku radionice učenici su nabrajali asocijacije vezane za izraz trgovina ljudima i kroz pitanja voditelja pokazali koliko znaju o samoj temi. Uslijedila je prezentacija na temu „Trgovina ljudima ‒ pojam, oblici, faze i prevencija“, koju su pripremili  učenici četvrtog razreda. Učenici su imali priliku da čuju zanimljivu priču o Marku, dječaku koji je potencijalna žrtva trgovine ljudima.

„Zatim su učenici podijeljeni u pet grupa diskutovali šta bi preduzeli kao roditelji, škola, policija, Centar za socijalni rad i NVO koja se bavi pružanjem pomoći žrtvama trgovine ljudima da bi pomogli dječaku i spasili ga da ne postane žrtva. Aktivno učešće u diskusiji uzela je i gošća radionice, pedagogica koja je informisala učenike o ulozi škole u sprečavanju i suzbijanju ovog, nažalost, sve izraženijeg problema današnjice. Takođe, učenici su imali priliku da pogledaju i zanimljive panoe o temi koje su pripremile učenice četvrtog razreda Sara Drobnjak i Miljana Kljajević“, saopšteno je iz Gimnazije.

Učenici prvog razreda koji su bili aktivni učesnici radionice su: Katarina Jelovac, Aleksandra Mrdaković, Dunja Dragašević, Elena Vemić, Lucija Knežević, Miljana Drobnjak, Teona Ječmenica, Dušica Potpara, Dobrila Đuković, Emilija Mijatović, Nataša Jović, Lazar Jelovac, Obrad Stevančević, Srđan Lalović, Jovan Despotović, Đorđe Rondović i Jelica Živković.

Mentorka učenicima bila je profesorica Adisa Malagić, koja je istakla da je cilj radionice „upoznavanje učenika sa pojmom trgovine ljudima, fazama i oblicima, kao i preventivnim mjerama i programima suzbijanja novog modernizovanog oblika ropstva, putem vršnjačke edukacije“.

„Trgovina ljudima,  posebno ženama i djecom je globalni društveni problem, koji pogađa sve zemlje, bez obzira na društvene, političke ili ekonomske prilike koje vladaju u njima. To je  jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava jer svodi ljude na robu, ugrožava dostojanstvo, integritet i prava žrtava i njihovih porodica. Ova negativna pojava je u stalnom porastu, a mnoge društveno-ekonomske okolnosti  pogoduju razvoju ove pošasti, naročito visoka nezaposlenost, siromaštvo, socijalne isključenosti, političke nestabilnosti i izloženost porodičnom nasilju“, napominje Malagić, dodajući: „Ova radionica je samo jedna od aktivnosti koje realizuju Tim za socio-emocionalnu podršku i Tim za prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilja i vandalizma, a u saradnji sa volonterskim klubom i Učeničkim parlamentom naše škole“.

N. N.

Back to Top