Zavod za školstvo: OBJAVLJENA PUBLIKACIJA „PUT STVARAOCA – KORACI KA USPJEHU“

Zavod za školstvo objavio je u okviru edicije „Naša škola“ publikaciju „Put stvaraoca – koraci ka uspjehu“.

Ovo je treća zbirka tekstova o pisanju inspirisana procesnim pristupom u oblasti stvaranja teksta, i još jedan proizvod višegodišnje uspješne primjene projekta „Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju umjetničke i neumjetničke, usmene i pisane tekstove“.

Da podsjetimo, projekat se od 2011. godine, uz podršku Zavoda za školstvo, realizuje u 12 osnovnih škola u Crnoj Gori i okupio je 52 nastavnika. Aktivnosti u okviru ovog programa usmjerene su na unapređenje kompetencija učenika na polju funkcionalne pismenosti. Od 2017. godine procesni pristup stvaranju teksta sastavni je dio predmetnog programa za Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost za osnovnu školu.

Autorke publikacije su Nađa Durković, dr Dušanka Popović,  mr Dijana Laković,  mr Vera Mićunović,  mr Biljana Joksimović, Vesna Zečević i Aleksandra Vešović-Ivanović koja je ujedno i urednica.

Kako u uvodnom izlaganju ukazuje dr Dušanka Popović, u publikaciji su  još jednom  izdvojene neke teorijske postavke i praktična iskustva nastavnika koji uspješno primjenjuju ovaj metodski pristup.

Ona objašnjava da je ova knjiga nastala u posebnim okolnostima pandemije, pa nije mogla ostati imuna na oblik nastave koji se odvijao onlajn ili preko posebnih platformi za učenje. I u toj situaciji pisanje nije smjelo ostati zanemareno – osim stalnog kontakta sa učenicima putem različitih aplikacija i platformi za onlajn učenje, pripremani su i snimani časovi u okviru projekta „Uči doma“, u organizaciji Ministarstva prosvjete Crne Gore i emitovani u okviru TV programa. U trajanju od dvadeset minuta, učenicima su data uputstva za stvaranje teksta, objašnjeni koraci, ponuđen izbor, predložene i podijeljene ideje za pisanje. U kućnom ambijentu vremena za stvaranje bilo je dovoljno – u neposrednom kontaktu (ZOOM, Classroom i Microsoft Teams aplikacije), nije izostala faza analize učeničkog pisanog stvaralaštva, unapređenja teksta i učenja kroz proces njegovog nastanka.

„Takođe je otvorena tema ocjenjivanja učeničkog pisanog stvaralaštva, polazeći od preporuka renomiranih metodičara nastave maternjeg jezika i književnosti, naših istraživanja i ličnih uvida u ovu problematiku, te neposrednih iskustava u radu sa učenicima, povezujući ih sa aktuelnim predmetnim programima i procesnim pristupom koji se u njima preporučuje i usmjerenim na formativno vrednovanje faza pisanja, sve do sumativne ocjene završenog teksta“, ukazuje Popovićka, i dodaje da bi sljedeća knjiga o pisanju mogla bi u cjelini biti posvećena ovoj posebno zahtjevnoj nastavničkoj aktivnosti.

Lj. V.

Back to Top