Ministarka prosvjete, nauke, kultutre i sporta (MPNKS) prof. dr Vesna Bratić primila je danas programsku menadžerku Odjeljenja za obrazovanje Savjeta Evrope, Vesnu Atanasovu, šeficu operacija programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, Evgeniu Giakoumopoulou i asistentkinju na projektu u Savjetu Evrope, Mariju Merdović. Glavna tema sastanka bila je status implementacije projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“ koji se sprovodi u okviru šireg okvira Horizontal Facility (HF) za Zapadni Balkan, kao i ideje za treću fazu HF -a, a koje bi se prije svega ticale borbe protiv diskriminacije u prosvjeti, inkluzivnog obrazovanja, digitalnog građanstva i slično.
Evgenia Giakoumopoulou zahvalila Je na prilici da razgovaraju o konkretnim rezultatima postignutim u okviru implementacije projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve”, kao i o planovima i smjernicama za početak treće faze projekta.
Vesna Atanasova je izrazila nadu da će se izvrsna saradnja sa Ministarstvom nastaviti. Takođe, posebno je istakla važnost usvajanja Zakona o akademskom integritetu, i posebnost naše zemlje u tom smislu, jer je Crna Gora jedina država u regionu koja je usvojila taj zakon.
Ministarka Bratić je rekla da je Ministarstvo formiralo Etički odbor kao pandan Etičkom komitetu Univerziteta, koji se rukovodi ovim zakonom.
Status Zakona o visokom obrazovanju je posebno interesovao Atanasovu, koja je ponudila ekspertsku pomoć u finalnoj fazi izrade ovog zakona.
Državna sekretarka Milica Kadović najavila je da će uskoro Radna grupa donijeti nacrt ovog zakona, i upravo u toj fazi ekspertiza od strane Savjeta Evrope bila bi veoma korisna.
Što se tiče radne grupe koja je radila na izradi ovog zakona, ministarka je naglasila da je osnovno polazište bilo da se u sam proces uključi što više strana, a to su: predstavnici studenata, nevladine organizacije, predstavnici Univerziteta i institucije u okviru Ministarstva, kako bi se na najbolji način, primjenom ovog zakona zaštitila prava studenatai i nastavnog osoblja.
Na sastanku je bilo riječi i o statusu usvajanja Strategije visokog obrazovanja.
Milica Kadović je izjavila da je Strategija dobila pozitivno mišljenje od strane Evropske komisije, ali da je u međuvremenu došlo do promjene u statističkim podacima koje je dostavio Zavod za statistiku Crne Gore.
Marina Matijević, iz MPNKS, govorila je o IT strategiji i procesu digitalizacije u obrazovanju. Ona je naglasila da je fokus cijele Vlade na digitalizaciji, tako da su zasposleni u ovom resoru aktivno uključeni u izradu tri strategije, a to su : Strategija za digitalnu transformaciju, koju vodi Ministarstvo javne uprave, Strategija sajber bezbjednosti, a poseban akcenat je stavljen na Strategiju za digitalizaciju obrazovnog sistema .
„IT industrija u obrazovnom sistemu ima veliki značaj. U velikoj mjeri može povećati kvalitet obrazovanja, a samim tim u pitanju su struke koje nam je cilj da promovišemo, jer utiču ne samo na digitalnu transformaciju za unapređenje cijele IT industrije, već mogu da doprinesu kompletnom ekonomskom razvoju države. Upravo zbog toga imamo dva strateška cilja koja su usklađena sa Akcionim planom za obrazovanje do 2027. godine, a koji je usvojem na nivou Evropske Unije. Prvi cilj se odnosi na razvoj i unapređenje digitalnih vještina i kompetencija učenika i nastavnika (Strategija za digitalizaciju obrazovnog sistema), a drugi na razvoj i unapređenje digitalnih vještina građana i državnih službenika (Strategija za digitalnu transformaciju)”, izjavila je Matijevićeva.
Ona je naglasila da je razvijanje odgovarajućeg digitalnog eko sistema u školama neophodno za unapređenje obrazovanja u ovom smislu. To podrazumijeva stvaranje uslova da učenici mogu da steknu digitalne vještine opremanjem škola, izradom digitalnih sadržaja, raznim modelima i sistemima za onlajn kolaboraciju i samostalno učenje.
„Unapređenje informacionog sistema obrazovanja je još jedan strateški cilj koji je uspostavljen u Crnoj Gori, a na njemu su bazirane elektronske usluge, kao što su elektronski upis djece u predškolske, osnovne, srednje i ustanove visokog obrazovanja. Jedan od modela na kojem je baziran informacioni sistem je identifikacija djece u riziku od napuštanja škole. Radi se o vrlo značajenom modelu koji na osnovu ocjena, izostanaka, vaspitnih mjera signalizira koje je dijete u riziku, a kroz koji se može otkriti i vršnjačko nasilje u školama“, dodala je Matijevićeva.
Na sastanku je dogovorena saradnja u vidu primopredaje opreme za 40 škola, u okviru pilot projekta, za potrebe kreiranja „Media democratic classroom” u školama.
Matijevićeva je dodala da u pogledu tih strategija u svakom segmentu Ministarstvo može razviti određene modele saradnje sa Savjetom Evrope.
O. Đ.