NA IVANOVIM KORITIMA OTVORENA LJETNJA ŠKOLA NAUKE

U organizaciji Fondacije za promovisanje nauke PRONA na Ivanovim Koritima je počela Ljetnja škola nauke (XIV Istraživačka stanica „Lovćen”). Ljetnja škola i ove godine okupila je najbolje učenike iz svih krajeva Crne Gore, kao i predavače iz više zemalja, sa ciljem sticanja novih znanja, razmjene iskustava i sklapanja novih prijateljstava.

Otvarajući Ljetnju školu, Jovan Marković, predsjednik Fondacije PRONA , kazao je da su savremeni svijet stvorili naučnici zahvaljujući čijoj kreativnosti se produžio životni vijek, proširile mogućnosti civilizacije i dramatično promijenjen način na koji živimo, komuniciramo, radimo, putujemo, učimo, zabavljamo se, liječimo…

„Još veće promjene se tek očekuju jer su na pragu novi materijali, tehnologije, vozila na solarne baterije, komercijalne šetnje kroz kosmos, superbrzi transport i nova medicinska dijagnostika i ljekovi, dok će veliki dio fizičkih poslova preuzeti roboti, a intelektualne poslove algoritmi i vještačka inteligencija”, naveo je on.

Marković ističe da je u vremenu sveopšte digitalizacije i globalizacije za male zemlje, kao što je Crna Gora, pitanje i kako opstati, prilagoditi se, a ostati svoj.

„Podsjećajući da smo do sada na Istraživačkoj stanici imali preko 300 predavača iz zemlje i inostranstva posebno nas raduje da su među njima i naši polaznici sada već uspješni afirmisani mladi naučnici. To nam uliva optimizam ne samo da će škola nauke na Ivanovim koritima trajati već i da će mladi stvaraoci ostajati u domovini, a oni koji su već pošli vraćati kako bi stvarali nova znanja i doprinosili razvoju Crne Gore”.

Milovan Roganović programski direktor Fondacije PRONA konstatovao je da je ova fondacija jedinstvena po svom organizacionom konceptu kao i programskim sadržajima ne samo u Crnoj Gori, već i šire.

„Među rijetkima smo koji pružaju šansu svim zainteresovanim učenicima da proširuju svoja naučna  saznanja i to ne samo kroz projekat Istraživačke stanice Lovćen, već i kroz brojne druge projekte“, istakao je Roganović.

On je naglasio da su svi Pronini projekti besplatni za sve polaznike jer je bavljenje naukom prilika, a ne privilegija.

„Izrazito smo ponosni na koncept multidisciplinarnosti koji je vodeća paradigma Proninih aktivnosti. Odavno smo postali svjesni činjenice da nauka nema granice pa se zato u Pronine projekte ravnopravno uključuju i fizičari, matematičari, hemičari, biolozi, ljekari, elektroinžinjeri i mnogi drugi“, kazao je Roganović.

On je najavio da Fondacija PRONA već sada za septembar priprema Evropsku noć istraživača u čiju realizaciju će biti uključeni svi polaznici Ljetnje škole.

O. Đ. 

 

Back to Top