U Beranama je otvorena izložba „Istarživanja, zaštita i valorizacija kulturnog nasleđa Polimskog muzeja“ na kojoj su javnosti po prvi put prikazani eksponati pronađeni tokom dugogodišnjeg arheološkog istraživanja srtučnog tima muzeja.
Istraživanja su trajala 20 godina, ističe direktorica Polimskog muzeja Voleta Folić.
„Istraživanja svih lokaliteta koji su predstavljeni na izložbi finansirana su od strane ministrarstva kulture kroz program zaštite i očuvanja kulturnih dobara osim lokaliteta Tumbarice koji je finansiran iz evropskih fondova i to je projekat koji još uvijek traje“ kaže Folićeva.
Na izložbi je prvi put predstavljen materijal sa terena što je rezultat i kruna dugogodišnjeg rada.
„Polimski muzej je osnovan kao regionalni muzej, a ovakvi rezultati samo potvrđuju i dokazuju da bi to trebao biti i u budućnosti jer lokaliteti koje muzej pokriva se ne nalaze samo u Beranama već i u ostalim sjevernim optinama“ istakla je Folićeva.
Predrag Lutovac, arheolog i jedan od autora izložbe, podsjetio je da istraživanja ovih lokaliteta traju još od 1961 godine.
„Novina novog tima koji je radio arheološka istraživanja je što je prvo obišao kompletnu teritoriju i popisao sve arheološke lokalitete i kompletno kulturno nasleđe, arhitektonske ostatke nekadašnjih utvrđenja manastira i crkava”, naveo je on.
Treba shvatiti, kaže Lutovac, da arheologija nije samo izlazak na teren, iskopavanje nekih predmeta o njihovo prikazivanje.
„To je korpus problema od istraživanja, iskopavanja, crtanja skica, dokumentovanja svih pronađenih materijala, jer smo to dužni da ih dokumentujemo na propisan način”, naglašava Lutovac.
Slobodan Obradović, kustos Polimskog muzeja, kaže da se u poslednjih nekoliko godina rade istraživanja na oko 40 lokaliteta, te da je na izložbi prezentovan samo odabrani material za koji se nada da će u budućnosti biti publikovan u svjetskoj literaturi.
Izložba je realizovana u okviru manifestacije „Beransko kulturno ljeto” i biće otvorena za posjetioce do kraja godine.
O. Đ.