SMŠ „Bećo Bašić“: POHVALE I MEDALJE ZA POSVEĆENOST I LJUBAV PREMA KNJIZI I ČITANJU

U SMŠ „Bećo Bašić“ u Plavu dodijeljene su pohvale i medalje učenicima IV razreda za posvećenost i ljubav prema knjizi i čitanju.

Uz prisustvo roditelja, nastavnika i učenika, nagrade su uručili direktor škole Rifat Balić i profesorice crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Svetlana Božović i Senada Đešević.

Nagrađeni učenici su Marko Bolević, Lejla Dešić, Amil Đešević, Elma Krcić, Arijan Musić, Damjan Rajković, Adelisa Huseinović i Šejla Cecunjanin (odjeljenje IV-1), zatim Hajrija Lucević (odjeljenje IV-2), kao i Belma Markišić, Ervina Omeragić, Amina Redžematović, Samra Cikotić i Džejla Šabović (IV-4 odjeljenje).

„Ovi mladi ljudi su čitanjem otvorili svoj um za nove ideje i poglede na svijet, poistovjetili sebe sa mnogim likovima, shvatili da je besplatno, proširili svoj vokabular, priuštili sebi mir i koncentraciju koja znatno poboljšava našu produktivnost, naučili da i iz iskustva izmišljenog lika možemo nešto novo naučiti, time i spasiti svijet od neškolovanih i nesamosvjesnih ljudi“, kaže profesorica  Senada Đešević, inicijatorka ideje o nagrađivanju učenika koji puno čitaju. To bi, kako kaže trebalo da motiviše sadašnje i buduće gimnazijalce da se više druže s knjigom.

„Za strategiju povećanja čitanja trebalo bi razviti mješoviti tim, koji bi dao prijedloge kako nagraditi učenike koji se najviše druže s knjigom. Na osnovu svojih istraživanja došla sam do informacija da se učenici koji najviše pročitaju knjiga u osnovnoj školi često nagrađuju knjigom, časopisom, priveskom, kartom za bioskop, poštedom izrade domaćeg zadatka... Kako bi se čitanost povećala, pored ostalog, potrebno je da nastavnici organizuju i timsko takmičenje u čitanju, na osnovu kojeg bi se formirale tabele u koje bi se unosili bodovi. Na kraju svakog kvartala tim koji bi imao najviše bodova bi osvojio predviđenu nagradu. Nažalost, nekada djeca više čitaju zbog same nagrade, nego što ih čitanje interesuje. Kako bismo bili sigurni da je učenik stvarno pročitao knjigu tražićemo mu, ne ’skinutu’ analizu sa interneta, već da na času napiše prikaz pročitanog djela“, ističe ona.

Đešević ukazuje i na neke probleme s kojima se đaci suočavaju tokom  čitanja.

„Učenici često pristupaju čitanju s negativnim stavom. Zato oni razrađuju različite strategije izbjegavanja čitanja umjesto da traže pomoć. Ukoliko nisu razvili naviku čitanja tokom osnovne škole, u srednjoj potpuno odustaju od druženja s literaturom. Razvoj modernih tehnologija samo je pogoršao situaciju.

Ona ukazuje na višestruke koristi od čitanja. Pored ostalog, to su: sticanje novih saznanja, informisanje, mentalna stimulacija, podsticanje maštovitosti, poboljšavanje vokabulara i izražavanja, utiče da bolje pišemo, smanjuje depresiju.

Nagrade za učenike obezbijedila je Opština Plav.

Lj. V.

Back to Top