JUBILARNA KONFERENCIJA O RAČUNARSKIM SISTEMIMA OKUPIĆE U BUDVI 650 NAUČNIKA SVIJETA

Jubilarna X Mediteranska konferencija o ugrađenim računarskim sistemima MECO (Mediterranean Conference on Embedded Computing) ove godine okupiće 650 autora iz više od 50 zemalja sa pet kontinenata, u kombinovanoj onlajn i tradicionalnoj formi, od 7. do 10. juna, u Budvi.

Ovogodišnji rekordni broj naučnika će učestvovati u radu 15 tematskih sekcija i 30 sesija, sa pridruženim radionicama i ljetnjom školom.  

Konferencijom tradicionalno predsjedavaju njeni osnivači prof. dr Radovan Stojanović sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG) i prof. dr Lech Jozwiak sa Univerziteta Eindhoven Technical.

„MECO bilježi stalni rast od 2012. godine. To nije samo konferencija, već i snažan pokret univerziteta, naučno-tehnoloških institucija i pojedinaca koji diktira i forsira razvoj najnovijih tehnologija u računarstvu na prostoru Mediterana i Evrope. Poslije 10 godina rada, bez sumnje, MECO predstavlja jedan od najvećih crnogorskih brendova u nauci, visokim tehnologijama i inovacijama. Zbornik radova sa 1.000 stranica sadrži isključivo pune, strogo recenzirane, radove“, kazao je profesor Stojanović.

Na MECO konferenciji su do sada učestovala dva nobelovca, a ove godine pozdravnu poruku skupu je poslao nobelovac iz oblasti fizike Konstantin Novoselov, sa Nacionalnog Univerziteta Singapura (National University of Singapore) i Univerziteta Mančester (University of Manchester).

„Veliki porast učesnika ove godine bilježi radionica Cyber-Physical Systems and Internet-of-Things – CPSIoT2021 zbog aktuelnosti teme i ekspanzije IoT tehnologija.  Druga ljetnja škola pod nazivom 2nd Summer School on Cyber Physical Systems and Internet of Things okuplja oko 70 učesnika iz 23 zemlje sa tehničkih univerziteta Evrope i SAD-a”, najavio je Stojanović.

MECO je konferencija visokog kredibiliteta. Svrstana je u top svjetske konferencije iz oblasti elektrotehničkih i računarskih nauka. Radovi sa MECO konferencije su citirani preko 6.000 puta na Google Scholar-u, dok se odabrani prilozi  štampaju u Elsevierovom časopisu sa SCI liste „Microprocessors and Microsystems – MIPRO”.

MECO konzorcijum čine 20 renomiranih institucija među kojima su iz Crne Gore, UCG, MANT Asocijacija, Inovativna kompanija MECOnet, Elektrotehnički fakultet, ministarstva Crne Gore, Čikom, Elkon i Plantaže. Tu su i krovne institucije inženjera elektrotehnike, elektronike, telekomunikacija i računara IEEE, EuroMicro kao i inostrani univerziteti Tehnički univerzitet iz Eindhovena, Elektrotehnički fakulteti iz Beograda i Zagreba, Elektrotehnički univerzitet iz Sant Petesburga - LETI, Rjazanjski Raditehnički Univerzitet, Institut za industrijske sisteme iz Grčke. Evropska komisija je predstavljena kroz niz projekata medju kojima H2020 SMART4ALL projekat.  

„U jubilarnoj godini dužni smo pomenuti i profesore Veljka Milutinovića sa ETF Beograd, prof. Budimira Lutovca sa ETF-a Podgorica, Dmitry Tarasova, inovatora i suosnivača embeddedcomputing.me, prof. Betima Cica, profesore Sergey Vityazeva i Dimitria Kapluna, prof. Naim Dahnoun sa Bristol Univerzieta“, dodaje profesor Stojanović.

Ove godine, pored izlaganja autora 180 radova, predavači po pozivu biće iz akademskog i istraživačkog svijeta: Ioannis Pitas, Yannis Manolopoulos, Danilo Mandić. HighTech sektor će predstavljati Hui Cao, šef politike i strategije Huaweijeve kancelarije za Evrospku uniju, kao i Benoît Dupont de Dinechin,  Glavni direktor tehnologije za Kalray, kompanije koja je pionir u proizvodnji procesora za moderne intelegentne sisteme.

O. Đ.

 

Back to Top