Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ organizovao je povodom realizacije projekta „Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju ‒ ASIQ“ Info dan.
Direktorica Resursnog centra mr Mirjana Popović ukazala je na važnost prekogranične i interinstitucionalne saradnje u procesu prenošenja dobre prakse u socijalnoj inkluziji u okviru projekta. Ona je istakla da su tokom projekta predviđene sljedeće aktivnosti: povećanje dostupnosti i kvaliteta zdravstvenih i socijalnih usluga za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju; uspostavljane nove usluge za dijagnostiku i nabavka nove opreme za rad sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju; edukacija lica koja rade sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju, te uspostavljanje saradnje i razmjene znanja i informacija.
Prema njenim riječima, do sada je završeno renoviranje objekta internata i nabavljeno vozilo za prevoz djece. Slijedi nabavka logopedskih setova, kao i setova za tiflološke kabinete, nabavka opreme za vešeraj: mašina za pranje i sušenje veša, opremanje kuhinje, kao i pametnih tabli. U cilju razmjene iskustava i primjera dobre prakse, u pripremi su veb stranica, priručnici za upotrebu nabavljene opreme, edukacija partnerskog osoblja, a o svemu ovom biće informisani roditelji i potencijalni budući korisnici i drugi subjekti u okviru sistema socijalne i dječje zaštite i sistema zdravstva – međusektorska saradnja. Biće pripremljeni dokumentarni film i promo spot.
Logopetkinja Marina Zejak-Vukmanović govorila je o razmjeni znanja i vještina i razvoju udruženog servisa u govornoj terapiji u okviru prekogranične saradnje. Ona je naglasila da su projektom poboljšani uslovi rada, posebno u dijelu gdje se realizuje program rane intervencije. Projektom je planirana nabavka logopedskih setova za oba kabineta. Prednost setova je sama lakoća primjene, a njima se mogu stimulisati skoro sve govorno-jezičke poteškoće od najranijeg uzrasta.
Projektni asistent u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Dragiša Damjanović upoznao je prisutne sa mogućnostima uspostavljanja partnerstva u cilju poboljšanja pristupnosti i dostupnosti zdravstvenih i socijalnih servisa. On je istakao da je projekat izrađen u cilju ostvarivanja programskog prioriteta ‒ poboljšanje kvaliteta usluga u sektoru javnog zdravlja i socijalne zaštite. Broj korisnika, koji će imati direktnu i indirektnu korist od incijativa za razvoj zajedničkih usluga u ovim sektorima, biće uvećaniza 2,8 odsto kroz implementaciju ASIQ projekta. ASIQ projekat će kroz implementaciju razviti zajedničku uslugu u ovome sektoru što će doprinijeti rastu ovoga indikatora za devet odsto u programskom području, a postotak obučenog kadra će se povećati za 17,5 odsto kroz obuke koje će se realizovati u narednom periodu.
Mogućnosti za saradnju institucija su brojne, ali one koje definitivno umnogome poboljšavaju saradnju u pograničnom predjelu su: CBC IPA Hrvatska − Bosna i Hercegovina − Crna Gora; CBC IPA Italija – Albanija − Crna Gora; CBC IPA Crna Gora − Bosna i Hercegovina; CBC IPA Crna Gora − Srbija; CBC IPA Crna Gora − Albanija; CBC IPA Crna Gora − Kosovo. Pored ovih prekograničnih programa institucije u Crnoj Gori jačaju kohezionu politiku u regionu, ali i osiguravaju pristupačnost svih usluga u javnom sektoru.
Moderator događaja bila je Gabrijela Janić, zadužena za komunikacije u projektu.
Projekat je podržan od strane INTERREG IPA CBC Hrvatska − Bosna i Hercegovina − Crna Gora programa.
Lj. V.