Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) je iz medija upoznato sa namjerom podgoričkog Gradskog odbora Sindikata prosvjete da tuži taj resor ukoliko se uskoro ne nađe način da nastavnicima plate časove, koje su tokom ove nastavne godine držali mimo zakonske norme zbog pandemije koronavirusa, saopšteno je „Vijestima“ iz tog resora.
„O mogućoj tužbi Gradskog odbora Sindikata prosvjete saznali smo iz medija. Razumijemo napore i zalaganje prosvjetnih radnika tokom izazovnog vremena pandemije koronavirusa. U tom smislu, Ministarstvo je intenziviralo komunikaciju sa Ministarstvom finansija, kako bi tekući problem bio riješen na najbolji mogući način“, kazali su iz tog resora.
Predsjednik Gradskog odbora Sindikata prosvjete Slobodan Savović ranije je rekao da se prosvjetari već spremaju za sudnicu, jer zakonski rokovi pred Agencijom za mirno rješavanje sporova ističu, ali i da bi spor državu mogao da košta i do 30 miliona eura.
Iz MPNKS ističu i da su najveći trenutni izazovi način održavanja nastave tokom pandemije koronavirusa, priprema sljedeće školske godine, pitanje organizacije i održavanja nastave od 1. septembra, kao i sprovođenje onlajn nastave kroz program „Uči doma“.
Takođe ukazuju da nemaju povratne informacije od Sindikata i prosvjetnih strukovnih udruženja kad su u pitanju organizacija i poteškoće, ali i postignuće učenika tokom onlajn nastave u doba pandemije.
Iz tog resora još očekuju da će detaljnije informacije imati nakon završetka nastavne godine.
„Povratne informacije ne posjedujemo, a organizovani sastanci su bili sa ciljem sagledavanja realnih okolnosti i nalaženja najboljeg mogućeg rješenja za organizaciju nastave, dakle bez sumiranja utisaka o postignutom stepenu znanja učenika, niti uspjeha same nastave. Smatramo logičnim da se ova komunikacija nastavi i zajednički izvedu zaključci nakon završetka školske godine, kada ćemo imati egzaktnije pokazatelje uspjeha ovakvog načina izvođenja nastave koji nije bio proizvod eksperimenta ili želje za inovativnim oblicima nastave, nego suštinska potreba u vrijeme opasnog širenja pandemije kada je javni interes očuvanja zdravlja stanovništva, nametao pravila koja su zahtijevala alternativne modele u svim oblastima, pa i u obrazovanju“, navode iz MPNKS.